Yeni dönemin en büyük ekonomik problemlerinden birisi olarak ele alınan yüksek enflasyon, yalnızca ülkemizin değil tüm dünya ülkelerinin para politikalarını değiştirmelerine sebep oldu. Bu kapsamda sene başından bu yana hem Rusya- Ukrayna savaşının varlığı hem de diğer faktörler çerçevesinde hızla yükselmeye devam eden enflasyona karşı çeşitli çalışmalar yürüten hükümet yetkilileri, zorda kalan vatandaşlar tarafından yakın takibe alındı. 

Ocak ayına girilmesi ile birlikte etkisini iyice hissettirmeye başlayan enflasyon artışı, hükümet yetkililerini harekete geçirerek vatandaşın enflasyon karşısında desteklenmesini sağladı. Bu kapsamda başta maaş iyileştirmeleri olmak üzere pek çok farklı alanda düzenlemelere gideren kamu kurumları, yeni dönemde de vatandaşın enflasyon karşısında ezilmesine izin vermemek adına çeşitli çalışmaların yürütüleceğinin altını çizdi. 

Cumhuriyet tarihi boyunca her yıl ocak ayının başında olmak üzere senede bir kere zam alan asgari ücret, bu sene rekor seviyelere ulaşan enflasyondan ötürü temmuz ayında ara zam ile duyurulmak durumunda kaldı. Yapılan ocak ayı zammının kısa süre içerisinde erimesi karşısında harekete geçen hükümet yetkilileri, temmuz ayının başında yüzde 30’luk ara zammı duyurdu. 

Temmuz ayında asgari ücrete yapılan ara zammın da kısa süre içerisinde erimesi, gözlerin ocak ayı zammına çevrilmesine sebep oldu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak olan son 3 aylık enflasyon verisine bağlı olarak hesaplanacak olan asgari ücret zammı önce yetkili isimlerden önemli açıklamalar geldi. 

Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı

BAKAN BİLGİN’İN AÇIKLAMALARI UMUTLANDIRDI!

2023-ocak-ayi-asgari-ucret-zammi-ne-kadar-olacak-yetkililer-acikladi-yere-saglam-basan-adimlar (2)

Geçtiğimiz günlerde önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, merak ile beklenen asgari ücret zammına da değindi. Asgari ücrete ilişkin ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade eden Bakan Bilgin “enflasyonun sebep olduğu tahribatı gidereceğiz” diyerek ocak ayı zammına ilişkin umutlandırdı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da gündemine asgari ücret zammını alan isimlerden birisi oldu. Erdoğan şimdiye kadar yapılan çalışmalardan çok daha fazla bir çalışma süreci içerisinde olduklarını belirterek “havada kalan değil, yere sağlam basan adımlar atacağız” ifadelerini kullandı.