2023 EYT'liler Ramazan bayramı emekli ikramiyesi alacak mı? Türkiye'de bugün EYT yasasının TBMM'den geçmesi sonrası Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle beraber SGK binalarında yoğunluk oluştu. Seçim öncesi hakkını arayan milyonlarca vatandaş için açıklamalar gelmeye devam ederken bu süreçte de Ramazan bayramı emekli ikramiyeleri araştırılıyor.

Gelen açıklamalar sonrasında 2 milyon 250 bin kişinin emekli olması beklenirken EYT düzenlemesi ile birlikte bu sene de emekli olabilecekleri belirtildi. EYT ile emekli olması beklenen milyonların maaşlarını Nisan ayından itibaren alması bekleniyor.

UZMANLARDAN AÇIKLAMALAR GELDİ

Ünlü Ekonomist Muhammet Bayram tarafından yapılan açıklamada bayram ikramiyelerine ilişkin, "EYT’liler de normal emeklilerle aynı hiçbir şekilde daha önce emekli olmuş ve daha sonra emekli olacak kişilerden ne eksik ne fazla maaş alacaklar ve aynı haklara sahiplerdir. O yüzden kendileri de Ramazan ayında ilk olmak suretiyle bayram ikramiyelerini alacaklardır. Alacakları tutar diğer emeklilerle eşit olacaktır" ifadelerini kullandı.

Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak! Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak!

RAMAZAN BAYRAMI İKRAMİYELERİ NE ZAMAN HESAPLARA YATIRILACAK?

Türkiye'de 2023 yılı takvimi itibariyle Ramazan Bayramı'nın ilk günü 21 Nisan 2023 tarihine gelirken bu tarihe göre de bayram ikramiyelerinin en geç 17 Nisan gibi hesaplarda olması bekleniyor.

BAYRAM İKRAMİYESİNE ZAM GELDİ Mİ?

Türkiye'de geçen yıl (2022) emeklilere bayram ikramiyesi olarak bin 100 lira ödeme yapılırken bu yıl için bu tutara da zam gelmesi bekleniyor. Gelecek açıklamalara göre tutarların da 1350 TL ila 1400 TL arasında olması beklentiler arasında ki yerini aldı.