Tedarik problemleri, döviz kurları, altın fiyatları, siyasi problemler ve daha pek çok sebepten ötürü giderek yükselmeye devam eden enflasyon, sene başından bu yana hem ülkemizin hem de diğer dünya ülkelerinin en büyük ekonomik problemlerinden birisi haline dönüştü. Enflasyonu kontrol altına almak adına birçok farklı kategoride önemli adım atan ülkeler arasında olan Türkiye, bu noktada tüketicileri de ezdirmemek adına yüksek oranlarda maaş zamları ile gündeme geldi.

İlk olarak sene başında hem asgari ücret hem de emekli ve memur maaşları adına önemli bir maaş zammı kararı alan hükümet yetkilileri, sonrasında da temmuz ayının başında yüksek oranlı zam kararları verdi. Ek olarak temmuz ayında tarihte ilk kez asgari ücrete ara zam yansıtıldı.

Enflasyon artışı göz önünde bulundurularak en son temmuz ayında zamlanmış olan maaşlar, kısa süre içerisinde etkinliklerini yitirdi. Yükselmeye devam eden enflasyon karşısında zam oranının bir anda anlamsızlaşması, gözlerin ocak ayı zamlarına çevrilmesine sebep oldu. 2022 yılının tamamlanmasına oldukça kısa bir zaman kala ocak ayı zamları hakkında araştırmalar yapan emekliler için Vergi Uzmanı Muhammet Bayram’dan önemli açıklamalar geldi. Uzman Bayram, 3 farklı formülde maaş hesabı yaptı. 

Tapusu olan buraya! Hekesi ilgilendiren açıklama Tapusu olan buraya! Hekesi ilgilendiren açıklama

MERKEZ BANKASI’NIN TAHMİNİNİ DEĞERLENDİRDİ!

2023-emekli-maasi-hesaplandi-vergi-uzmani-en-dusuk-maas-icin-rakam-verdi-4-bin-900-tl-olacak

Daha önce sene sonu enflasyon tahminini yüzde 60 bandında açıklayan Merkez Bankası, geçtiğimiz haftalarda bu tahminini revize ettiğini açıkladı. 2022 enflasyon tahminini yüzde 65 olarak revize eden Merkez Bankası’na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, beklenti anketlerinin sonuçlarına bakıldığında sene sonunda enflasyonun yüzde 75’e kadar ulaşacağını tahmin ettiğini belirtti. 

UZMAN İSİMDEN MAAŞ HESABI!

Sene sonu enflasyon beklentisinin gerçekleşmesi durumunda temmuz ayında yüzde 42,35’lik maaş zammı alan emeklilerin yüzde 30- 35 aralığında maaş zammı alacaklarını belirten Bayram, bu kapsamda en düşük emekli maaşının da 4.275- 4.900 TL aralığında olacağını ileri sürdü.