Hayvancılık ve çitfçilik ile ilgilinen kişiler tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konulardan biri de Tarım Bakanlığı tarafından verilecek olan buzağı desteğinin hesaplara ne zaman yatırılacağı konusu oldu. Merak edilenlerin artmasının ardından ise uzun süredir gündemde olan bu konuya ilişkin Tarım Bakanlığı tarafından açıklama geldi. Yapılan açıklamada mazot, gübre ve buzağı destek ödemeleri konusunda açıklamalarda bulundu. 

TARIM BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI! 

Bakanlık tarafından yapılan son açıklama ile birlikte Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin ardından 11 ile destek olmak amacı ile mazot ve gübre destek ödemelerinin daha önce yapıldığı öğrenildi. Bu tarihler hakkında açıklama yapan Bakanlık, "2022'den itibaren ayni olarak verilmeye başlanan mazot ve gübre destekleri, depremden etkilenen 11 ilimiz için nakit olarak ödenecek" şeklinde ifadelere yer verdi. 

Yapılan bu açıklama ile birlikte 2,8 milyar lira olan mazot ve gübre destekleri, şubat ayı sonuna kadar çiftçilerin hesaplarına yatırılacağı öğrenildi. 

Bununla birlikte bu ödemeler hakkında Çitftçi Kayıt Sürelerinin de uzatıldığı öğrenilerek 8 Mayıs tarihine kadar başvuru yapılabileceği öğrenildi. Bunun yanı sıra da buzağı destek ödemeleri için de tarihin verildiği ifade edildi. 

BUZAĞI DESTEK ÖDEMELERİ HESABA YATIRILDI MI? 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Tarım Bakanlığı, "Yıl boyunca ödenecek olan 530 milyon lira tutarındaki Çiğ Süt Desteği, Buzağı Desteği, Anaç Koyun-Keçi Desteği, Büyükbaş Hayvan Besi Desteği, Arılı Kovan Desteği, Sürü Büyütme ve Yenileme Desteği ödemeleri 11 ilimiz için şubat ayı içine çekilerek üreticilerimizin hesaplarına yatırılacak. Ayrıca, 11 il için 185 bin işletmeye, 2 milyon büyükbaş için hayvan başına 500 lira ve 9 milyon küçükbaş için hayvan başına 50 lira olmak üzere toplam 1,5 milyar lira yem desteği vereceğiz" şeklinde yaptığı açıklama ile birlikte desteklerin 11 ilde başta olmak üzere daha sonra diğer illere de yatırılacağını iletti. 

Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

Deprem bölgesinde bulunan, afet bölgesi ilan edilmesi nedeni ile de ödemelerin daha erken yatırılacağı iller ise Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Elazığ illeri olmak üzere belirlnediği ifade edildi.