Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

Dar gelirli vatandaşlara destek olmak üzere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından güncel bir şekilde destek ödemeleri gerçekleştirilmektedir. Durum bu şekilde iken bu yardımlardan faydalanmak isteyen kişilerin nasıl başvuru yapabilecekleri ve hangi yardımların, kimlere verileceği gibi detaylar da merak konusu olmaktadır. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlara yapılacak olan bu yardım ile birlikte bu yardımlar arasından en fazla merak edileni doğum yardımı ile çoklu doğum yardımı olmuştu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda bu yardımların kapsamı, başvuru yapabilecek olan kişi ve diğer tüm detaylara ise yer verildi. 

DOĞUM VE ÇOKLU DOĞUM YARDIMI NEDİR? 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlara verilen doğum yardımı hakkında merak edilenlerin artmasının ardından ise bakanlığın resmi internet sitesinde hem doğum yardımı hem de çoklu doğum yardımı hakkında merak edilenlere açıklık getirildi. 

Doğum Yardımı 

  • Kapsamı = 15.05.2015 tarihi ve sonrasında canlı doğum gerçekleştiren Türk vatandaşlarına ve Mavi Kart sahiplerine doğum yardımı yapılmaktadır. 
  • Başvuran = Başvuru önceliği annenindir. Annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı ya da sağ olmaması halinde, başvuru aynı şartları taşıyan baba tarafından yapılır.
  • Kimler Faydalanabilir = Yurt içinde ve yurt dışında 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında canlı doğum gerçekleştiren Türk vatandaşları ve Mavi Kart sahipleri
  • Ne Kadar Ödeme Yapılacak = Tek seferlik yapılacak olan bu yardımda Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL ödeme yapılacak.

Çoklu Doğum Yardımı 

  • Kapsamı = Çoklu doğum ile dünyaya gelen 0-2 yaş aralığında çocukların bulunduğu ihtiyaç sahibi hanelerin beslenme ve öz bakım ihtiyaçlarının desteklenmesine yöneliktir.
  • Başvuran = Anne veya anne adına baba ya da kanuni temsilci
  • Kimler Faydalanabilir = Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2.835,60 TL) az olan haneler
  • Ne Kadar Ödeme Yapılacak = 2 ayda bir yapılacak olan bu yardımda 400 TL ödeme yapılmaktadır. 

Yapılacak olan bu yardımlardan faydalanmak isteyen kişilerin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden başvurularını gerçekleştirmesi gerekmektedir.