Türkiye'de devlet tarafından vatandaşlardan çok sayıda kalemde vergi tahsili yapılıyor. Zaman zaman yeni vergilerle vatandaşların karşısında çıkan devlet birimleri şimdi devreye yeni bir vergiyi daha almaya hazırlanıyorlar. Buna göre değerli konut vergisi ile Türkiye'de ciddioranda bir vergi tahsilatı yapılması amaçlanıyor.

Daha önceçıkarılan ve geçtiğimiz Şubat ayında ertelenen değerli konut vergisinin 2021 yılında uygulamaya sokulacağı iddia edildi. Bu iddia üzerine vatandaşlar değerli konut vergisi ile alakalı olarak bilgi edinmek içina raştırma yapmaya başladılar. Kimler değerli konut vergisi ödeyecekler?

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ NEDİR, KİMLER ÖDEYECEK?

Konutlardan alınacak olan değerli konut vergisi, mevzuat gereği 5 Milyan TL'nin üzerinde birden fazla konutu olan vatandaşlardan tahsil edilecek. Değerli konut vergisine tabi olacak vatandaşlar 2021 Şubat ayında ve Ağustos ayında olmak üzere iki taksit halinde bu verginin ödemesini yapabilecekler. Vergiler konutların bulunduğu illerdeki vergi dairelerine ödenecek.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ HESAPLAMA!

Değerli konut vergisi hesaplaması yapılırken nelerin dikkate alınacağı da bir başka merak konusu oldu. Elde edilen bilgilere göre bu vergi çeşitinde belediyelerin taşınmazlar için belirledikleri bina vergi değeri üzerinden hesaplanacak. Emlak vergi değeri 5 Milyon TL ile 7,5 Milyon TL arasında olan konutlarda binde 3, 7,5 Milyon TL ile 10 Milyon TL arasında olan konutlarda 7,5 Milyon TL için 7.500 TL ve aşan kısım için binde 6, 10 Milyon TL'den fazla değeri olan konutlarda 10 Milyon TL için 22.500 TL ve aşan kısın için binde 10 oranında vergi tahsilatı yapılacak.

isbilgisi.com