Türkiye'de 2021 yılına girilmesiyle beraber zamlar yağmur olup vatandaşın başına yağmaya başladı. Çok sayıda sektörde zamlar ardı ardına gelirken fiyatlar adeta çıldırdı. Vatandaşların fiyat hareketlerini en çok merak ettikleri sektör ise otomotiv sektörü oldu. Otomobil fiyatları yükseldi mi? 2021 yılında otomobil fiyatları ne kadar artacak?

OTOMOBİLLERE 2021 ZAMMI GELECEK Mİ?

Türkiye'de otomobil fiyatları 2020 yılında oldukça yükseldi. Koronavirüs salgınının etkilerinin otomobil fiyatlarına yansıması oldukça olumsuz oldu. Ortalama 70.000 TL'ye satın alınan otomobiller yıl içerisinde 140.000 TL – 150.000 TL seviyesine kadar çıktı. Bundan dolayı ciddi bir kriz yaşayan otomobil piyasasına olan talep yıl sonuna kadar ertelendi.

Yıl sonu araba kampanyalarını açıklayan firmalar müşterilere önemli indirimler sundular. Bazı otomobil firmaları bazı model araçlarda 35.000 TL'ye kadar indirim yaptılar. Bunun yanında faizsiz kredi imkanı da tanındı. Tüm bu seçenekler otomobillere olan talepleri bir miktar arttırdı. Şimdi ise yeni yılın girmesiyle beraber otomobil fiyatları merak edilmeye başlandı.

SEKTÖR UZMANI AÇIKLADI!

Sektör uzmanlarından olan Ali Haydar Bozkurt 2021 otomobilfiyatları hakkında, “yeni yılla beraber otomobil fiyatlarında bir miktar artış yapılır. Ancak bu yıl bu geleneğe uyulmayabilir. Bir önceki yıl hedeflenen satış rakamlarına ulaşılamaması bunda etkili olacaktır. Ayrıca kurda da bir gerileme mevcut. Denge sağlayıcı bir etki yapacaktır. Ben otomobil fiyatlarında Ocak zammı pek beklemiyorum. Ancak olsa bile bu zam çok sınırlı kalacaktır. Firmaların çoğu yıl sonu araba kampanyalarına farklı şekilde de olsa devam edecektir.” dedi.

isbilgisi.com