Covid-19 salgınının gittikçe ilerlemesi yasakların uzaması küresel dünyayı etkilediği gibi bizleri de etkiledi işyerlerini açamayan esnaf, işsizliğin artışı insanları ekonomik açıdan zorlarken sosyal devlet olmanın gereği olan ekonomik yardımlar vatandaşa hız kesmeden sunulmaktadır. Birçok farklı yardım uygulaması ile vatandaşa destek verilmektedir. Salgın sürecinin uzaması ile devlet yaptığı yardımları artırma kararı aldı.

Salgın dünyada da ülkemizde de tehlikeli boyutlara ulaştı. Bu durumla birlikte ekonomik olarak zorluklarda arttı. Yapılan bu desteklerle devletin amacı vatandaşa azda olsa maddi bir destek sağlayıp ekonomik olarak rahatlatmak.

SOSYAL DESTEKLER NELER?

Yardıma muhtaç kişilerin başvurması üzerine devlet bir kereye mahsus olmak üzere 277-1460 TL arasında bir ödeme gerçekleştiriyor.

SGK evlenecek yetim kızlara çeyiz ödemesi yapıyor. Ayrıca SGK’ lı bir kurumda çalışırken de ebeveynlerini kaybederse bu durumda da çeyiz desteğinden yararlanabiliyor.

Maddi durumu kötü olan engelli bireylere 818 TL yardım yapılmaktadır. Engel raporunun yüzde 40’ ın üzerinde olması gerekir.

Yaşlı ve engelli vatandaşlara bakan kişilere verilen yardım paraları, 1500 TL. 65 yaşını doldurmuş herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşa verilen yaşlı maaşları 70 TL valiliklerin sosyal yardım vakıflarına başvuru yapılması gerekmektedir. Cenaze yardımı kişinin vefat etmesi durumunda yakınlarının yaptığı başvuru sonrasında 716 TL yardım sağlanmaktadır. Sağlık raporu parası SGK’ kişinin sağlık raporu alması ve raporun 3 gün ve 3 günün üstünde olması durumunda 2 günden sonraki günlerin parasının devlet tarafından ödenmesi.

Son olarak evi yaşanmayacak durumda olan vatandaşa barınma desteği evin fiziki yapısına göre evde tadilat yapılmaktadır ve ev yaşanılabilir durum getirilmektedir. Doğum parası, doğum izni parası ve doğum yapan anneye en az 6000 TL ödeme yapılır bu ödemeler ziraat bankası kanalıyla gerçekleştirilir.