Yeni bir seneye girdiğimiz şu günlerde bildiğiniz üzere geçen ay enflasyon oranları duyuruldu. Salgın süreci ekonomik anlamda herkesi etkiledi.

Bu süreçte devlet vatandaşlarından desteğini çekmedi ve birçok sosyal yardım desteği sunuldu. Bunun haricinde de daha önce yapılan sosyal yardımlarda artış ve değişiklikler yapıldı. Şuan gündemde sosyal yardım olarak devletten ihtiyaç sahiplerine 962 veya 1561 lira arasında bir yardım yapılacağı söylentisi mevcut.

Destekler 2021 de Devam Ediyor!

Son 6 ayın enflasyon oranlarının açıklanmasıyla, gerekli bakanlıktan aylık maaşlara yapılan zam oranları da duyuruldu. Engelli bireylerin maaşlarında da artış yapıldı. Memur maaşlarında 5.75 zam yapıldığı duyuruldu. 18 yaşını doldurmamış ve yüzde 40 engelli olan vatandaşlarımız için verilen ücretler 567 lira civarında oldu.

18 yaşını doldurmamış ve yüzde 70 engelli olan vatandaşlarımız için verilen ücretler 851 lira civarında oldu. 65 yaşını doldurmuş herhangi bir sağlık güvencesi veya sigortası bulunmayan kişilere verilen yaşlı aylıkları 711 lira oldu. 65 yaşını doldurup şartları taşıyan biraylar kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurabilirler.

Gerekli belgeler bulunmaktadır. Örneğin yaşlı maaşı için sadece kimlik belgeniz yeterli iken, engelli bireyler için sağlık raporu ve engelli olduğun dair belge talep edilmektedir. Kişilerin ev adreslerine göre işlem yapılmaktadır adres değişikliği yaşamanın durumunda bu sosyal yardımlar bir müddet aksaklık yaşaya bilir. Yeni adresleri içinde tekrardan başvuruda bulunmaları gerekir.