Türkiye'de bankacılık sisteminde borcuna sadık müşterilerin büyük avantajları bulunuyor. Bu müşlteriler istedikleri zaman finansman desteğini istedikleri şartlarda alabiliyorlar. Ancak ekonomik sıkıntıların baş gösterdiği son dönemlerde borçlarını ödemek konusunda büyük sıkıntı yaşayan vatandaşları sayısı da her geçen gün artıyor. Bu vatandaşlar borçlarını ödeyemedikleri için bankalar tarafından kara listeye alınıyorlar.

KARA LİSTE KABARIYOR!

Koronavirüs sürecinde vatandaşların önemli bir kısmı ya işsiz kalıp gelirlerini kaybettiler ya da kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği gibi uygulamalara girmek zorunda kalıp maaşlarının neredeyse yarısına geçinmek zorunda kaldılar. Bu durum vatandaşların bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarını da etkiledi. Hayat pahalılığı bir yanda gelir kayıpları diğer yandan vatandaşlara baskı yaparken kredi ve kredi kartı borçları ödenemez hale geldi. Bu nedenle bugüne kadar borcuna sadık olan müşteriler istemeyerek de olsa kara liseteye girmeye başladılar.

Yeni kara listeye girenlerle eski kara liseye girmiş vatandaşlar bankacılık hizmetlerinden yeniden tam anlamıyla yararlanabilmek için kredi sicil affının çıkmasını dört gözle beklemeye başladılar. Kredi sicil affı konusunda TBMM'den müjdeli haber bekleyenlerin gözü kulağı Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yapacağı açıklamalara çevrildi.

KİMLER KREDİ SİCİL AFFINDAN YARARLANABİLECEK?

2021 yılı içerisinde kredi sici affı bekleyen vatandaşlara müjdeli haberler gelmeye başladı. Kredisi sicil affı için bakanlık tarafından yapılan çalışmada bazı kıstaslar ön plana çıktı. Buna göre kredi sicil affı çıkartılacak ama bundan herkes yararlanamayacak. İyi müşteri ile kötü müşteri arasındaki farkı ortaya çıkarmayı amaçlayan taslağa göre geçmişte kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödeyemeyenler ama daha sonra bu borcu kapatanlar ilk olarak kara listeden çıkartılacak kişiler olacak. Bir diğer grup ise yine kredi ve kredi kartı borcu olan ve bankası ile görüşüp belirli bir sürede borcunu kapatmayı taahhüt edenler olacak. Ayrıca borçlarını bankalarca yapılandıran ve ödeyenler de bu kapsama alınacak.

isbilgisi.com