Türkiye'de 13,1 milyon emekli vatandaş kendilerine yapılacamk olan zamları ve ücret iyileştirmelerini çok büyük bir heyecanla beklemeye başladılar. 2021 Merkezi Yönetim Mali Bütçesi ile alakalı olarak TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşmeler devam ediyor. Bu görüşmelerde emeklileri çok yakından ilgilendiren bir detay ortaya çıktı.

Emekliler için yapılacak ödemeler her yıl hazırlanan bütçede bir kalem olarak ekleniyor. Yıllık emekli maaş artışları bu bütçeyle karşılanıp bütçe dengesiz sarsılmamış oluyor. Geçtiğimiz yıl bir önceki yıla oranla emekli maaşları için bütçeye eklenen miktar ile bu yıl eklenen miktar arasında ciddi bir fark olduğu ortaya çıktı. Bu yıl emekli maaşları için arttırılan bütçenin oransal olarak da yükseltilmiş olması emeklilere hem ciddi bir zam hem de ek ödemeler yapılacağı şeklinde yorumlandı.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ ZAMLANACAK MI?

Elde edilen bilgilere göre 2020 bütçesinde bir dengesizlik olmadığı için emekli vatandaşların çok uzun süredir talep ettikleri bayram ikramiyelerine zam yapılması gerçekleştirilememişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla bu yılın bütçesine emekli bayram ikramiyelerine yapılacak zammın maliyeti de eklendi. Gelen haberlere göre emekli bayram ikramiyeleri 2021 yılında 1.400 TL'ye çıkartılacak ve emekli vatandaşlara büyük bir müjde verilmiş olacak.

MAAŞ ZAMMI ÜZERİNE EK ZAM EKLENECEK?

2021'de emeklilere verilecek müjdeler sadece bayram ikramiyeleri ile sınırlı kalmayacak. Emekli vatandaşların maaşlarına da ciddi oranda zam yapılması gündeme gelecek. Sızan ilk bilgilere göre emekli maaşlarına Ocak 2021'deyüzde 4 ve enflasyon farkı maaş zammı olarak verilecek. Ayrıca koronavirüs sürecinde bütçeleri oldukça sarsılan emekli vatandaşlara yüzde 2 oranında da ek zam yapılacak.

İNTİBAK MÜJDESİ GELECEK Mİ?

Emekli vatandaşlar için büyük bir merakla beklenen konulardan birisi de intibak yasası oldu. Buna göre intibak yasası bekleyen emekli vatandaşların bu beklentileri büyük bir müjdeyle karşılanacak. İntibak yasasından yararlanacak olan emekliler 355 TL'ye kadar zam alabilecekler. Hangi emekliliye kaç TL zam yapılacağı ise 2020 yılı bitmeden çıkacak olan intibak yasası ile netleşecek.