Türkiye'de anket şirketleri vatandaşların siyasi tercihlerindeki değişimleri belirli periyodlarda yaptıkları anket çalışmaları ile ölçmeye devam ediyorlar. Avrasya Araştırma Şirketi de 2020 yılının son seçim anketi sonuçlarını açıkladı. Açıklanan bu sonuçlara göre Cumhur İttifakı'nın partileri olan AK Parti'nin ve MHP'nin oylarında bir miktar düşüş oldu. Buna karşın Millet İttifakı'nın partilerinde ise yükseliş olduğu görüldü.

CUMHUR İTTİFAKI 29 İLDE BİRİNCİ ÇIKTI!

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz yaptığı açıklamada son seçim anketinde Cumhur İttifakı'nın birinci çıktığı il sayısını 29 olarak duyurdu. Diğer 52 ilde ise muhalefet partilerinin oyları Cumhur İttifakı oylarını geçiyor. Bu hesaplamada Millet İttifakı içerisinde olmayan HDP de yer alıyor.

PARTİLERİN OY ORANLARI BELLİ OLDU!

Anket sonuçlarına göre bugün seçim olsa AK Parti yüzde 33,3'lük oy oranı ile birinci parti oluyor. AK Parti'yi ise yüzde 26,6'lık oy oranı ile CHP takip ediyor. Üçüncü sıradaki İYİ Parti'nin oy oranı ise yüzde 13,5 olarak açıklandı. Cumhur İttifakı'nın küçük ortağı olan MHP'nin oy oranı yüzde 10 olarak açıklanırken HDP'nin oranı ise yüzde 10,5 şeklinde duyuruldu.

5 siyasi parti haricinde kalan tüm partiler yüzde 10 barajının altında yer aldılar. Buna göre Ali Babacan'ın DEVA Parti yüzde 2,8, Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek Partisi yüzde 2,5 ve Saadet Partisi de yüzde 0,63 oy alıyor.

isbilgisi.com