2020 TİS Görüşmelerinden 4/D'li Taşeron İşçileri Sevindirecek Haberler Geliyor! Maaş Zammı Yüzde Kaç Olacak, Hangi Sosyal Haklar Verilecek?

Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron işçi olarak çalıştıkları sırada hükümet tarafından 4/D statüsüne alınarak kamu işçisi sınıfına dahil edilen işçiler büyük bir heyecanla maaşlarına yapılacak olan zam oranının belli olmasını bekliyorlar. 31 Ekim'de dolan sözleşme süresi nedeniyle taşeron işçilerin yaşadıkları belirsizlik sürüyor. Taşeron işçiler için 2020 Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde son durum nedir? Taşeron işçilere yüzde kaç maaş zammı verilecek? Taşeron işçilerin maaşları ne kad

EKONOMİ 28.11.2020 - 15:11 28.11.2020 - 15:11

Türkiye'de kamuda çalışan kesim arasında en çok mağduriyet yaşayanlar taşeron işçiler oldu. 2017 yılında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron işçilerin kadroya alınmaları sağlandı. O dönem yapılan sözleşme gereği bu işçilere 6 ayda bir yüzde 4 zam verilmesi kararlaştırıldı. Bu süre ise 31 Ekim 2020'de sona erdi. Şimdi taşeron işçiler maaşlarına yapılacak olan zamlar ve kendilerine verilecek sosyal haklar için 2020 TİS görüşmelerinden çıkacak müjdeli haberleri bekliyorlar.

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞLARI DÜŞTÜ!

Kadroya alındıkları sırada taşeron işçilerin maaşları için diğer kamu işçileri gibi düzenleme yapılmadı. Mevcut maaşları devam eden bu işçilere yapılan sözleşme gereği altı ayda bir yüzde 4 zam verilmesi kararlaştırıldı. 3 yıl boyunca bu oranda zam alan taşeron işçilerin bahsi geçen sözleşmeleri 31 Ekim 2020'de sona erdi. Ancak bu süre içerisinde yapılan zamlar enflasyon altında kalınca taşeron işçilerin maaşları ciddi oranda azaldı. Asgari ücretin üzerinde maaş alan taşeron işçilerin maaşları bazı işçilerde asgari ücretin dahi altına geriledi.

TAŞERON İLÇİLERE YÜZDE KAÇ MAAŞ ZAMMI VERİLECEK?

Taşeron işçiler 2020 TİS görüşmelerinden çıkacak haberleri bekliyorlar. Sendikalar Çalışma Bakanlığı'na taşeron işçilerin maaşları için yüzde 25 zam oranı teklif ettiler. Ancak bu oran yüksek bulunurken sendikalar bu zam teklifinin içerisinde önceki yıllarda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesinin de olduğunu belirttiler. Bu konuda geri adım atan bakanlık yetkilileri zam konusunun yine de yüksek olduğunu söyleyerek yüzde 16 zam teklif ettiler. Bakanlık ile sendikalar arasındaki pazarlıklar devam ediyor.

TAYİN HAKKI VERİLECEK Mİ?

Taşeron işçiler diğer kamu işçilerinin bazı haklarından da mahrum durumdalar. Bunun için bazı sosyal haklarda düzenleme yapılması gerekiyor. Taşeron işçiler öncelikle tayin hakkı istiyorlar. Ancak bu konuda yüzde yüz çözüm olacak bir formül henüz üretilemedi. Yine de kurum içi tayin hakkı konusunda Çalışma Bakanlığı sıcak bakıyor. Yapılan görüşmeler sonucunda tayin hakkı ile alakalı olarak da bir karar verilecek.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@