2020 LGS İlk Oturum Bitti! Sınav Yorumları, Soruları ve Yanıtları!

Liselere Geçiş Sınavı için ter döken binlerce öğrenci sınavın sözel alandan oluşan ilk oturumunu tamamladı. Bu süreçte sınav soruları, zorluk derecesi ve yanıtları merak ediliyor. Öğrencilerin 40 soruluk sayısal bölümden oluşan ikinci oturuma geçtikleri açıklandı. İşte detaylar

GÜNDEM 20.06.2020 - 11:00 20.06.2020 - 11:00

Liselere Geçiş Sınavı için binlerce öğrenci bu sabah sınavda ter döktü. Sınav birkaç farklı oturumdan oluşurken ilk oturumu an itibariyle sona erdi. 50 sorudan oluşan sözel alan bilgisi için öğrencilere 75 dakikalık zaman verildi. Bu oturum genelinde öğrenciler 8. Sınıf Türkçe, Din Kültürü, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin yanı sıra yabancı dil soruları da gördüler.

İlk oturumun tamamlanmasının ardından öğrencilerin ikinci oturuma geçmeleri bekleniyor. İçeride öğrenciler ter dökerken dışarıda ise öğrenci velileri heyecanla çocuklarını beklemeye devam ediyorlar. Bu yıl müfredatın koronavirüs salgınından etkilenmesi, okulların tatil edilmesi, uzaktan eğitim sistemine adaptasyon süreci pek çok öğrenciyi sınavlar konusunda endişelendirdi.

Bakanlık öğrencilerin sadece ilk dönem konularından sorumlu olduklarını dile getirirken bu durum kafaları karıştırdı. Daha az konudan sorumlu tutulan öğrenciler ise soruların kolay mı yoksa zor mu olacağını merak etmeye başladılar.

İlk Oturum Soruları Zor Muydu Kolay Mıydı?

8. sınıf öğrencilerinin girmiş olduğu bu sınav liselere geçiş sınavı olarak adlandırılırken, alınan puana göre öğrencilerin hangi liselere gideceklerini belirleyebilecekleri bir sınav olarak ifade ediliyor. İki oturumda tamamlanacak sınavın ilk oturumu sona erdi.

Sözel alana dayalı olan ilk oturumun ardından ikinci oturum olan matematik ve fen sorularının olduğu yeni kitapçıklar dağıtıldı. İkinci oturum için 40 soruda toplam 80 dakika süre verileceği açıklandı. Henüz sınav tamamlanmadığı için sınav soruları hakkında yorum yapacak olan öğrencilerin yorumları merakla bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı salgın döneminin de endişesini yaşayan öğrenciler için en doğru sistemin belirlendiği ve hem müfredatın hem de soruların tüm bu ayrıntılar düşünülerek gerçekleştirildiği ifade edilmişti. Heyecanla sınav bitiminin ardından gelecek sorular ve yanıtları bekleniyor.

isbilgisi.com