2020 İŞKUR İşsizlik Maaşı Tutarı Ne Kadar? İşsizlik Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır? İşsizlik Maaşı Kimlere Verilir?

Ekonomik endişenin arttığı son dönemlerde işsizlik maaşı hakkında araştırmalar giderek artıyor. Pek çok çalışanın merak ettiği işsizlik maaşı kime verilir? İşsizlik maaşı ödemesi nasıl yapılır? Başvurular için gerekli şartlar nelerdir?

EKONOMİ 18.04.2020 - 17:38 18.04.2020 - 17:38

İşsizlik maaşı son zamanlarda yaşanan salgın nedeniyle pek çok kişinin gündeminde. Salgın nedeniyle sektörlerin olumsuz etkilenmesi, işverenlerin kepenk kapatması ve ekonomik daralma nedeniyle işten çıkarmaların gündeme gelmesi işsizlik maaşını da gündeme getirdi. Salgın döneminde alınan önlemlere göre işverenlerin işçi çıkarmaları yasaklandı. Böyle bir durum karşısında işverene cezai yaptırımların uygulanacağı dile getiriliyor.

Süreç tamamlandıktan sonra sektörlerde yaşanan bazı daralmalar çalışanlarda endişeye sebep oldu. İlerleyen zamanlarda yaşanabilecek ekonomik kriz nedeniyle pek çok işverenin çalışanların işine son verebileceği konuşuluyor. İşten çıkarılan, herhangi bir geliri olmayan vatandaşların bu ödenekten faydalanmalarına imkan sunuluyor.

2020 Yılı İşsizlik Maaşı Tutarı

İŞKUR tarafından devlet destekli olarak verilen bu maaş her yıl değişiklik gösteriyor. Asgari ücretin değişimi ile birlikte işsizlik maaşlarında da değişiklik yapılıyor. Bu yıl son 4 aylık dönemde asgari ücretle çalışmış kişilerin alacağı ücret bin 168 lira olarak belirlenmiştir. En yüksek işsizlik maaş ödeneği ise 2.336,53 lira olarak yapılmaktadır.

İşsizlik Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kişilerin maaş alabilmeleri için İŞKUR üzerinden başvuru yapmaları şart. Başvuru için kişi kendine en yakın İŞKUR şubesine gidebilir. Şubeye gitmek istemeyenler için elektronik ortamlarda da başvuru yapma imkanı tanınmaktadır. İŞKUR’un resmi internet sitesi üzerinden online olarak başvuru yapma imkanı tanınmaktadır.

E devlet üzerinden başvuru yapacak kişilerin de kimlik ve şifreleri ile başvuru yapmaları halinde yöneltilen sorulara doğru cevaplar vermeleri halinde 2020 işsizlik ödeneği başvurusunda bulunabilirler.

Kimler İşsizlik Ödeneğinden Faydalanabilir?

Kendi kusuru ya da isteği dışında işten çıkartılan vatandaşlar için işsiz kaldıkları dönemde kendilerini idare etmeleri için işsizlik ödeneği verilmektedir. Ancak işsiz kalan kişilerin bazı şartları uygulamaları gerekir.

Başvuru yapıldıktan sonra hızlı bir geri dönüş sağlanır. Genellikle aynı ay sonu içerisinde olumlu ya da olumsuz dönüş yapılmaktadır. Ödenek ise her ayın 5’inde vatandaşa yapılır. Kimlik numarası ile herhangi bir PTT şubesi üzerinden her ayın 5’inde çekilebilir.  

isbilgisi.com