Taşınmaz sahibi olan vatandaşlar Emlak Vergisi ödeme tarihleri ile alakalı olarak araştırmalarını sürdürüyorlar. Emlak Vergisi ikinci taksit ödemeleri ne zaman başlayacak? Vatandaşların oldukça merak ettiği konunun detayları belli oldu. Vatandaşlar Emlak Vergisi'nin ilk taksitini Mayıs ayı içerisinde ödemişlerdi. Süresi içerisinde ödenmeyen Emlak Vergisi için vatandaşlara yüzde 2'lik gecikme zammı uygulanıyor.

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEZ?

Emlak Vergisi ödemesine gerek olmayan vatandaşların kimler olacağı kanuni çerçevede belirlenmiştir. Buna göre gelir sahibi olmadıkları belgeleyenler, engelliler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri eğer Türkiye içerisinde 200 metrekareyi geçmeyen tek bir mesken sahibiyseler Emlak Vergisi ödemezler. Bu durumda olan vatandaşlar ilgili belediyelere başvurarak Emlak Vergisi muafiyetini uygulamaya sokarlar. Ayrıca yine bu kapsamda olan vatandaşlar tek meskende hisse sahibiyseler orada da Emlak Vergisi ödemezler. Şartları buna uyan vatandaşlar belediyeleredilekçe vererek Emlak Vergisi'nden muafiyet alabildikleri gibi son 5 yılın ödemelerini de geri alabilirler.

EMLAK VERGİSİ NE ZAMAN ÖDENİR?

Emlak Vergisi muafiyeti olan vatandaşlar hariç her taşınmaz sahibi bu vergiyi ödemekle yükümlüdürler. Emlak Vergisi'nin Türkiye'de ödenmetarihleri kanunla belirlenmiştir. Buna göre iki taksit halinde her yıl ödenen Emlak Vergisi Mart ve Kasım aylarında tahsil edilmektedir. Kasım ayı Emlak Vergisi ödemeleri 2 kasım ile 30 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Ayrıca Emlak Vergisi'ni dileyen vatandaşlar tek seferde peşin olarak ödeyebilirler. Ancak Mart ayında başlayan ödeme döneminde ödeme yapılmazsa ilk taksit gecikme zammına düşer.

EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİ NEREYE VE NASIL YAPILIR?

Emlak Vergisi tahsilatlarını belediyeler yapar. Bu nedenle ödeme şekli tamamen belediyelerin tasarrufundadır. Emlak Vergisi ödemek isteyen vatandaşlar belediye veznelerinden bunu gerçekleştirebilirler. Diğer ödeme şekilleri ise belediyeden belediyeye farklılık gösterir. Ancak genel olarak E-Devlet üzerinden, PTT kanalıyla ve anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödenebilmektedir.

isbilgisi.com