2020 Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak? 2020'de Bekçiler Kaç Lira Maaş Alıyor?

Türkiye'de son dönemlerin en gözde mesleği bekçilik oldu. En son yapılan kanuni düzenlemeyle bekçilerin görev alanları ve özlük hakları genişletildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde istihdam edilecek olan çarşı ve mahalle bekçileri için alımların ne zaman yapılacağı merak edilmeye başlandı. 2020 bekçi alımları ne zaman yapılacak? Bekçi olma şartları nelerdir? Bekçiler ne kadar maaş alır 2020? 2020'de kaç bekçi işe alınacak? İşte tüm detaylar haberimizin devamında

İŞ İLANLARI 21.06.2020 - 14:22 21.06.2020 - 14:22

Türkiye'de işsizlik gibi bir sorun artış gösterip milyonlarca vatandaşı derinden etkilerken hem geliri iyi olan hem de iş garantisi bulunan meslekler daha çok rağbet görmeye başladı. Bu mesleklerin başında da bekçilik geliyor. En son yapılan kanuni düzenlemeyle bekçilerin görevleri ve yetkileri genişletildi. Bunun yanında özlük hakları da iyileştirilen bekçiler artık çok daha iyi çalışma şartlarına kavuştular.

2020'DE KAÇ BEKÇİ ALIMI YAPILACAK?

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyelerindeistihdam edilecek olan çarşı ve mahalle bekçileri için 2020 yılında henüz alım gerçekleşmedi. Geçtiğimiz yıl Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 8.242 bekçi alımı yapılmıştı. O dönem yapılan açıklamalarda ise 2020 yılında Türkiye'de bekçi sayısının 30.000'e çıkartılacağı şeklindeydi. Buradan yola çıkılarak 2020 yılında 22.000 bekçinin işe alımı gerçekleştirilecek yorumları yapılıyor. Henüz bekçi alımı ile alakalı olarak bir açıklama yapılmadı. Ancak bekçilerle alakalı olarak yapılan kanuni düzenlemnin beklenmesi ve koronavirüs süreci nedeniyle bu alımlar gerçekleştirilemedi. Temmuz ayında bekçi alımlarının açılması ve gerekli duyurular yapıldıktan sonra başvuruların başlaması bekleniyor.

BEKÇİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

-En az lise mezunu olmak

-En az 1.67 metre boyunda olmak

-Vücut kitle endeksi 18-27 arasında olmak

-Bekçi olmak için başvurulan şehirde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak

-Askerlik görevini tamamlamış olmak

-18-31 yaş aralığında bulunmak

-Zimmet, dolandırıcılık, rüşvet, hırsızlık, sahtecilik, terör, uyuşturucu bir suçlardan mahkum olmuş olmamak

-Toplumda kötü şöhrete sahip olmamak

-Memuriyete dair bir engeli olmamak

-Kamu haklarından mahrum olmamak

-Silahtaşımaya yönelik hukuki bir engeli bulunmamak

-Kendisinin ve evliyse eşinin kumar, fuhuş, uyuşturucu gibi suçlardan mahkumiyeti bulunmamak

-Alkol veya uyuşturucu tedavisi görmemiş olmak

-Terör örgütleriyle iltisaklı olmamak

-Güvenlik soruşturması vearşiv araştırması olumlu olmak

-Herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak

BEKÇİLİK MAAŞI KAÇ LİRADIR 2020

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Müdürlüğü'nde istihdam edilen bekçi,ler için geniş bir maaş sistemi bulunmaktadır. 2020 rakamlarına göre ilkokul mezunu bir bekçi 4.302 TL, lise mezunu bir bekçi 4.455 TL, ön lisans mezunu bir bekçi 4500 TL ve üniversite mezunu bir nekçi 4.750 TL maaş almaktadır. Ayrıca eş için yapılan ek ödeme tutarı 278 TL, çocuk yardımı 33 TL'dir.

isbilgisi.com