Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntıları engellemek için birtakım ekonomik tedbirlerin alınmasına karar verildi. Hükümet tarafından açıklanan planlamalar çerçevesinde çeşitli önlemler açıklandı. Salgının büyümesini engellemek ve vatandaşa destek olmak için bankalar da harekete geçti. Kredi ödemeleri 3 ay süreyle ertelenecek. Alınan kararlar sonrasında pek çok vatandaş kredi ödemelerini nasıl erteleteceğini merak etmeye başladılar.

Kredi Ertelemesi Nasıl Yapılır?

Taşıt, konut ve ihtiyaç kredilerinin 3 ay süreyle ertelenme kararının açıklanmasının ardından pek çok vatandaş durumdan yararlanmak istedi. Bunun için müşterilerin çalıştıkları bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kredi erteleme talebinde bulunmaları bekleniyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle hayata geçirilen Ekonomik İstikrar Kalkanı çerçevesinde neredeyse tüm bankalar kredi erteleme imkanı sunuyor. Ziraat Bankası ticari ve bireysel müşterileri için 31 Mart tarihine kadar yapılacak kredi ödemelerinin ötelenmesine karar verdi.

Halkbank’ta kredi ertelemesi yapacak bankalar arasında yer alıyor. İstihdamın korunması ve ekonomik istikrarın sürdürülmesi için 31 Mart tarihine kadar yapılması gereken tüm ödemelerin ötelenmesine karar verildi.

Vakıfbank, salgın sonrasında 9 maddeden oluşan destek paketini açıkladı. 31 Mart tarihine kadar ödenmesi beklenen ödemeleri 30 Haziran 2020 tarihine kadar ertelediğini açıkladı.

İş Bankası da 30 Nisan tarihine kadar müşterilerin istekleri dahilinde yapacakları başvurularda ödemelerini 30 Haziran 2020 tarihine kadar erteleyebilecekleri belirtildi.

Diğer kredi ertelemesi yapacak olan bankalarda sırasıyla Alternatif Bank, Albaraka Türk, Şekerbank, TEB, QNB Finansbank ve Vakıf Katılım oldu. Bankalar müşterilerinin istekleri dahilinde 3 ay süreyle taksit ödemesi almayacak.