2019’da da KOSGEB halı yıkama işi kurmak isteyen yatırımcıya destek olmaya devam ediyor. KOSGEB Halı yıkama desteği Türkiye sınırları içindeki her bölgede kurulacak işletmeler için veriliyor.
 

KOSGEB Halı Yıkama Kredi Tutarı

KOSGEB’in halı yıkama işletmelerine verebileceği destek miktarı resmi olarak bellidir. Buna göre KOSGEB halı yıkama işi için verebileceği kredi miktarları şunlardır:
 

 • KOSGEB Girişimcilik destek programı kapsamında, halı yıkama işi kurmak isteyen girişimciye geri ödemesiz ve teminat gösterilmesi gerekmeden toplam 50.000 TL hibe kredi veriyor.
 • KOSGEB Girişimcilik destek programı kapsamında, halı yıkama işi kurmak isteyen girişimciye geri ödenmek üzere ve teminat gösterilmesi suretiyle 100.000 TL finansman desteği sağlıyor.KOSGEB Geri Ödemesiz Verilen Hibe Kredi Harcama Kalemleri


KOSGEB’in verdiği toplam 50.000 TL hibe kredinin harcanabileceği alanlar şunlardır:
 

 • KOSGEB halı yıkama işletmeleri için verdiği 50 bin TL’nin ilk 2 bin TL’sini işletme kuruluş desteği olarak,
 • KOSGEB halı yıkama işletmeleri için verdiği 50 bin TL’nin 18 bin TL’sini işletme kurulma aşamasında alınması gerekli alet, ekipman, makine, donanım vb. harcamalara destek olarak,
 • KOSGEB halı yıkama işletmeleri için verdiği 50 bin TL’nin kalan 30 bin TL’sini kurulan işletmenin giderlerinin karşılanmasına destek olarak vermektedir.


KOSGEB’in geri ödenmesi ve teminat gösterilmesi koşuluyla verdiği 100 bin TL destek kredisi ise, sabit yatırım desteği başlığı altında kullandırılır.

KOSGEB Desteğinde Özel Durumlarda Uygulanan Yüzde Miktarları

KOSGEB desteklerinin özel durumdaki yatırımcılara kullandırılma oranları şunlardır:
 

 • Halı yıkama işi için KOSGEB’den destek alan girişimci kadın ise ve işletmesini 1.veya 2. bölgede kurmayı planlıyorsa KOSGEB %60 oranında,
 • Halı yıkama işi için KOSGEB’den destek alan girişimci 1. Derece şehit yakını, gazi ya da engelli ise ve işletmesini 1. Veya 2. Bölgede kurmayı planlıyorsa KOSGEB % 80 oranında,
 • Halı yıkama işi için KOSGEB’den destek alan girişimci kadın ise ve işletmesini 3., 4., 5. veya 6. bölgede kurmayı planlıyorsa KOSGEB % 70 oranında,
 • Halı yıkama işi için KOSGEB’den destek alan girişimci 1. Derece şehit yakını, gazi ya da engelli ise ve işletmesini 3., 4.,5. Veya 6. Bölgede kurmayı planlıyorsa KOSGEB % 90 oranında finansman desteği sağlar.

KOSGEB Halı Yıkama Kredisi Müracaat Basamakları

KOSGEB halı yıkama kredisi başvuru aşamaları şunlardır:
 

 • KOSGEB halı yıkama desteği almak isteyen girişimci öncelikle KOSGEB’in düzenlediği girişimcilik eğitimine katılarak, kursu bitirdiğini belgeleyen sertifikayı almalıdır. Kurslar için başvuruda bulunan kişi ya da kişilerden ücret talep edilmez. Kurs süresi 32 saattir.
 • Daha sonra destek almayı planlayan kişi ya da işletme adına e-KOBİ linki üzerinden KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırılır.
 • Üçüncü ve son basamakta ise kurulmuş ve açılışı yapılmış faal durumdaki işletme için yapılan harcamaların faturaları ile KOSGEB’e başvuruda bulunularak, kredi desteğinden yararlanılır.KOSGEB Halı Yıkama NACE Kodu


KOSGEB Halı yıkama projesi iş planı yapılırken, doldurulması gereken formda alınmak istenen desteğin NACE kodu sorulmaktadır. KOSGEB desteklemeyi planladığı KOBİ projeleri için ayrı ayrı NACE kodları ilan etmiştir.

Halı yıkama sektörü için KOSGEB’in belirlediği NACE kodu 96.01 olduğu için iş planında kodun yazılması istenen yere 96.01 yazılmalıdır. KOSGEB böyle bir kodlamada 4 basamaklı rakamlar kullansa da, aynı kodun vergi dairesine bildirilmesi aşamasında yazılması gereken kod 96.01.02 olarak geçiyor. Vergi dairesi kodlamada 6 basamaklı rakam kullanır.

KOSGEB halı yıkama desteği konusunda verilebilecek genel bilgiler yukarıda belirtilmiştir. 

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.