Salma tavukçuluk desteklerinin 2019 yılındaki durumu özellikle gezen tavuk çiftliği açacak olan kişiler için oldukça önem taşımaktadır. Salma tavukçuluk yapmak üzere canlı hayvan alacak, tesis, kümes veya barınak kuracak kişiler özellikle işletme başlangıcı harcamaları için desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu gibi işler için Ziraat Bankası haricinde özel bankaların kredi imkanları yok denecek kadar azdır.

Diğer yandan bu işe başlayacak kırsak kesim insanlarının sermaye yetersizliği de söz konusudur. İşte bu sebeplerle Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere bir çok kamu kurumunun salma tavukçuluk hibeleri ve destek kredileri mevcuttur.

Salma (Gezen) Tavukçuluk Nedir?

Tanım olarak salma tavukçuluk gezen tavukçuluk olarak da adlandırılır. Çok büyük hacimli kapalı kümeslerde piliç yetiştirip yumurta ve tavuk eti üretimi yapan işletmelerden farklı olarak salma tavukçuluk nispeten daha butik ve küçük sermaye gerektiren bir iştir.Diğer yandan gezen tavukların kapalı kümes tavuklara göre açık havada gezip beslenmesi sebebiyle çok daha sağlıklı olduğu ve bu tavukların yumurtalarının da daha sağlıklı olduğu gerçektir. Bu sebeple özellikle son yıllarda ülkemizde de gezen tavuk etine ve yumurtasına talep artmıştır. Bu durum ise yeni bir yatırım alanı doğurmuştur.

Gezen tavuk çiftliği fiziksel olarak kapalı kümes yetiştiriciliği gibi çok büyük alanda ve hayvan sayısında yapılamayacağından çok büyük işletmeler bu tip üretim ile ilgilenmezler. Bu ise bu alanda yatırım yapmak isteyen daha küçük girişimciler için bir fırsat yatarmıştır.


Salma Tavukçuluk Kredisi Kimlere Verilir?

Kimlerin salma tavukçuluk kredisi alabileceği konusunda çok katı bir sınırlama olmamasına karşın bu alanda verilen hibeler ve özellikle nakit destekler genellikle yeni girişimcilere ve daha önce başka alanda yatırımı olmayan yetiştirici adaylarına verilmektedir. Diğer yandan salma tavukçuluk kredileri mevcutta bu işi yapan ancak yatırımını ve yetiştirme alanını geliştirmek ve büyütmek isteyen işletmelere de verilebilmektedir.

Salma Tavukçuluk Kredisi Alma Şartları Nedir?

Salma tavukçuluk kredisinden yararlanmak için sağlanması gereken koşullar kredi veya desteği veren kuruma göre değişmektedir. Örneğin Ziraat Bankası salma tavukçuluk kredilerinde en az aşağıdaki sayılarda alım yapılması şartını koymaktadır:
 
 • Tavuk yetiştiriciliği için en az 10.000 piliç,
 • Hindi yetiştiriciliği için en az 5.000 hindi,
 • Ördek ve bıldırcın yetiştiriciliği için en az 1.000 hayvan,
 • Deve kuşu yetiştiriciliği için en az 100 deve kuşu.

Tarım ve Ormancılık bakanlığı ise salma tavukçuluk içine başlayacak yeni girişimcilere en az 500 hayvanlı bir çiftlik kurmaları şartı ile 30.000 TL hibe vermektedir. KOSGEB’in salma tavukçuluk için özel bir desteği olmamakla beraber bu işi yapacak girişimciler KOSGEB’den girişimcilik destekleri veya hibeleri alabilirler.

Burada özellikle 5.000 + 10.000 TL iki yıllık girişimcilik hibe desteğinden ve bunun yanında şayet mesela veteriner çalıştıracaklarsa bu durumda nitelikli eleman desteklerinden yararlanabilirler.

Salma Tavukçuluk Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Salma tavukçuluk kredisine başvuranların hazırlaması gereken evraklar hibe için;
 • Satın alınacak hayvanlar için sağlık sertifikası,
 • Satın alınacak hayvanlar için fatura,
 • Kurulacak çiftliğe ait uygunluk belgesi, kira kontratı veya tapu,
 • İlgili kuruma hitaben yazılan dilekçe ve başvuru formu şeklindedir.

Şayet bu destekler kredi şeklinde Ziraat Bankasından alınacaksa bu durumda istenen belgeler;
 • Satın alınacak hayvanlar için fatura,
 • Kredi başvuru formu,
 • Kurulacak çiftlik için tarım kooperatiflerinden alınan izin belgesi şeklindedir.


Salma Tavukçuluk Kredisi Hangi Kurumlardan Alınabilir?

Salma tavukçuluk kredisinden yararlanmak isteyenlerin başvurabileceği kurumlar salma tavukçuluk için verilen hibe veya kredi bakımında aşağıdaki gibidir:
 
Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.