2019 Yılı için devlet, esnafa kredi desteği olarak 22 milyarlık bir ödenek oluşturdu. 2019 Yılı sonuna kadar 350 bin iş sahibine devlet destekli esnaf kredisi verilmesi amaçlanıyor.

Devlet Destekli Esnaf Kredisinin Amacı

Devlet destekli esnaf kredisi projesi hayata geçirilerek, alet, ekipman, makine ve/veya çeşitli donanımlar almak isteyen, dükkan almayı planlayan, yeni taşıt alarak işlerini büyütmeyi ve geliştirmeyi hedefleyen esnafa maddi yardım sağlanması amaçlanıyor.Devlet Destekli Esnaf Kredisinin Avantajları

Devlet destekli esnaf kredisi çok düşük faizle verilen bu nedenle de geri ödemesi kolay bir kredidir. Bahse konu krediden esnaf ve sanatkar sicilinde kaydı bulunan, bütün esnaf ve sanatkarların yararlanabilmesi amaçlanıyor.

El sanatları gibi çalışma dallarında faaliyetlerini yürüten sanatkarlar kredi aldıkları takdirde geri ödeme sırasında hiç faiz ödemiyorlar. Bu avantajdan yararlanmak için söz konusu meslek alanında çalışan kişilerin ‘’ Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi’’ almaları gereklidir.

Esnaf Kredisi Şartları

Esnaf kredisi için yapılacak müracaat kişisel olmamalı,  işyeri adına olmalıdır. Esnaf kredisi verilirken incelenen koşullar arasında hem şirketin gelir gider dengesi, hem de şirket sahibi ve ortaklarının mali durumları önem kazanır. Bu kapsamda şirket sahibi/ ortakları ve işyerinin kredi notu ne kadar yüksekse, işletme adına kredi alınabilmesi ihtimali de o kadar yüksek olur.

Esnaf kredisi için müracaat edildiğinde göz önünde tutulan bir başka önemli kriter de findeks çek raporudur. Findeks çek raporu, kredi çekmek isteyen başvuru sahibinin çeklerinin düzenli ödenip ödenmediği hakkında bilgi verir. Başvurudan önceki son 13 ayın findeks çek raporuna göre, işletmenin ya da işletme sahibinin çeklerinin kesinlikle geri dönmemiş olması istenir.

Banka bütün bu geçmişe ait raporları inceledikten sonra işletme sahibine bilgi verir. Bu kapsamda bankanın verdiği bilgiler şunlardır:
 

 • İncelenen raporlar doğrultusunda başvuru sahibinin, devlet destekli esnaf kredisi kullanıp kullanmayacağı,
 • İncelenen raporlar doğrultusunda başvuru sahibinin kullanabileceği, devlet destekli esnaf kredisi tutarı,
 • İncelenen raporlar doğrultusunda başvuru sahibinin kullanabileceği devlet destekli esnaf kredisini, ne kadar zamanda geri ödemesi gerektiği,
 • İncelenen raporlar doğrultusunda başvuru sahibinin, devlet destekli esnaf kredisi kullanması için teminat göstermesinin gerekli olup olmadığıdır.
 • Teminat gösterilmesi istenmemiş dahi olsa, bankaya böyle bir ipotek önerisinde bulunulduğunda,  çekilebilecek kredi tutarı yükselebilir.


Devlet Destekli Esnaf Kredisi Geri Ödemesi

Devlet destekli esnaf kredisi ödeme vadeleri 120 aya ( 10 yıla) kadar uzayabiliyor. Üstelik çekilebilecek kredi tutarı da diğer kredilerden daha yüksek olabiliyor.  Devlet destekli esnaf kredisi, yüksek tutarda kredi, düşük faiz ve uzun sürede geri ödeme avantajı sunduğu için çok talep gören bir kredi türüdür.Bu aşamada dikkat edilmesi gereken husus, bankadan bankaya uygulanan faiz oranı değiştiği için başvurulacak banka belirlenirken, şirketin bütçe dengesi göz önünde bulundurulmalıdır.Devlet Destekli Esnaf Kredisi Başvurusu İçin Gereken Evraklar

Devlet destekli esnaf kredisi müracaatında istenen belgeler de bankadan bankaya değişir. Genel olarak istenen başvuru evrakları şunlardır:
 

 • Kredi almak isteyen işletme sahibi/ ortaklarına ait nüfus cüzdanı fotokopileri,
 • Kredi kullanılacak işletmeye ait imza sirküleri,
 • Kredi kullanılacak işletmeye ait oda kayıt belgesi,
 • Kredi kullanılacak işletmeye ait vergi levhası,
 • Kredi kullanacak işletmeye ait Ticaret Sicil Gazetesi,
 • Kredi kullanılacak işletmenin son 2 yılına ait gelir gider tablosu, bilançosu,
 • Kredi kullanacak işletme sahibi ya da ortaklarına ait mal varlığı dökümüdür.


Devlet destekli esnaf kredisi vermek için başvurulan banka kendi kuralları çerçevesinde daha başka evraklar da isteyebilir.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.