2008 Krizini İki Yıl Öncesinden Bilen "Kriz Kahini" Nouriel Roubini Ekonomik Tahminleriyle Korkuttu!

Küresel ekonomi dünyasında “Kriz Kahini” olarak tanınan ve 2008'de Amerika Birleşik Devletleri'nde başlayarak tüm dünyaya yayılan ekonomik krizi iki yıl öncesinden bilen ekonomist Nouriel Roubini yeni bir kriz tahmininde bulundu. Nouriel Roubini'ye göre koronavirüs nedeniyle ortaya çıkan kriz uzun yıllar boyunca sürecek.

EKONOMİ 25.05.2020 - 13:51 25.05.2020 - 13:51

Küresel ekonomi dünyasında 2008 krizini iki yıl öncesinden tahmin ettiği için “Kriz Kahini” olarak adlandırılan dünyaca ünlü ekonomist Nouriel Roubini koronavirüs sürecinde yaşanmaya başlayan derin durgunluk hakkında öngörülerde bulundu. Bu krizin 2008 krizinden çok daha yıkıcı olduğunu söyleyen Nouriel Roubini, “Dünya tarihinde benzerine rastlanılmayan bir ekonomik durgunluk dönemine girdik. Küresel ekonomi toparlanma sinyallerini gelecek aylarda verse dahi büyüme çok düşük seviyelerde kalacak.” dedi.

TOPARLANMA "U" ŞEKLİNDE DEĞİL "L" ŞEKLİNDE OLACAK

Ekonomilerin toparlanmasının “U” şeklinde değil “L” şeklinde olacağını söyleyen Nouriel Roubini, “ U şeklinde toparlanma demek ekonomi kaidelerine göre ekonominin gerileme göstermesinin ardından yeniden yükselişe geçmeden önce uzun bir dönem düşük seviyede kalması demek. L şeklinde toparlanmada farklı bir durumdan bahsediyoruz. Bu dönemlerde büyüme sıfır oluyor. Bu nedenle küçülme süresi de olması gerekenden çok daha fazla uzuyor.” ifadelerini kullandı.

MAAŞLAR DÜŞECEK İŞ GÜVENCELERİ ORTADAN KALKACAK!

İstihdam kayıplarının gelişmekte olan ülkelerde ve gelişmiş ülkelerde ayrım yapmaksızın toparlanda dönemini erteleyeceğini söyleyen Nouriel Roubini, “Kaybolan işlerin tamamen geri dönmesi gibi bir durum yaşanmayacak. Çok sayıda insan eski işlerine ve hayat standartlarına kavuşamayacaklar. Maaşlar düşmek zorunda kalacak, sosyal güvencelerde kısıtlama yapılacak, şu anda normal mesaide çalışılan işlerin bir kısmı part time olacak. İşini elinde tutabilen insanlar ise iş güvencelerini kaybedecekler.” şeklinde konuştu.

İŞ YERLERİNİN AÇILMASI SORUNU ÇÖZMEYECEK!

Sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasının veya mağazaların ve iş yerlerinin yeniden açılmasının ekonomileri geliştirmeyeceğini savunan Nouriel Roubini, “İş yerlerinin açılması sorunu çözmek için yeterli olmayacak. Bunun fayda sağlayacağını düşünenler geleceğin ekonomik yapısını analiz etmekten aciz bilgisiz kişilerdir. İş yerlerini açmak o iş yerlerini yeniden ekonomiye kazandırmak demek değildir. Çin'de AVM'ler açıldı da ne oldu? Çin eski ekonomik hareketliliğine döndü mü? AVM'ler boş kaldı kimse gitmiyor, aksine zarar edip krizi daha da derinleştiriyorlar. Almanya'da mağazalar açıldı gidip alışveriş yapan var mı?” dedi.

KRİZİ ÇÖZMEK İSTEYENLER İSTEMEDEN KRİZE HİZMET EDİYORLAR!

Kriz tahminine devam eden Nouriel Roubini, “Bakın 2008 krizi üç yıl önceden kendisini hissettirdi ve geliyorum dedi. Bugünkü kriz ise 3 ayda gerçekleşti. O dönemde 3 yılda olan ekonomik gelişmeler bugün 3 ayda gerçekleşti. Bunu akılcı hamlelerle en az hasarla atlatabilirsiniz. Krizden kurtulmak için iyi niyetle atılan tüm adımların krize hizmet ettiğini herkes bir zaman sonra anlayacak ama zaman geçmiş olacak. Bu kriz en az 10 yıl sürecek ve buna göre yapılanma gerçekleştirilmeli. Bu süreyi kısaltmak kimsenin elinde olmayacak ama yanlış hamleler süreci uzatacak.” ifadelerini kullandı.

isbilgisi.com