Ana Sayfa EKONOMİ 20 Yıl Yetecek Kadar Doğalgaz Bulundu

20 Yıl Yetecek Kadar Doğalgaz Bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Fatih Dönmez Tekirdağ Kapaklı ilçesinde 10 yıl yetecek doğalgaz olduğunu söyledi.

8
0
Paylaş

Tekirdağ’da Kapaklı ilçesinde yer alan doğalgaz rezervinin hakkında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Fatih Dönmez, 300 bin haneye 10 yıl yetecek kadar doğalgaz bulunduğunu açıkladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez 300 bin hanenin 10 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacak doğalgaz rezervi keşfi yapıldığını keşfedilen doğalgazın yaklaşık olarak 3 milyar metreküp olduğu belirtildi. Günümüzdeki ekonomik parametrelere bakıldığı zaman ise 5 milyar TL’lik bir doğalgaz rezervinin olduğu açıklandı.

Ülkemizde 81 ilin hepsinde doğalgaz bulunmaktadır. Bugün itibariyle toplam 50 milyon kişi doğalgaz kullanmaktadır. Tekirdağ’da ise 9 tane ilçede doğal gaz bulunan ilçe var. Önümüzdeki günlerde ise Hayrabolu ve Malkara’ya doğal gaz götürüleceğini açıklayan Fatih Dönmez, Tekirdağ’ın her noktasında doğalgaz kullanacağını belirtti.

Fatih Dönmez, çok yakınlarında yer alan Kapaklı’da doğalgaz bulunduğunu bu doğalgazın 300 bin haneye 10 sene yetecek kadar olduğunu ve yaklaşık 3 milyar metreküp olduğunu açıkladı. Dönmez, Tekirdağ’da toplam 269 bin doğalgaz abonesi olan kişini bulunduğunu açıklarken Tekirdağ ölçeğinde bulunan bir ilin 10 yıl boyunca karşılanacak olan doğalgaz ihtiyacının bulunduğu belitti. Dönmez bunun yeterli olmayacağını açıklarken kendilerinin bardağa boş tarafından bakanlardan olmadığını ve bardağın her ne kadar yarısı boş olsa da yarısının dolu olacağı belirtiliyor. Yeni doğalgaz rezervlerinin aranmasına kalındığı yerden devam edilmektedir ve yeni rezervlerin de çıkacağı düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here