Türkiye'de 2020 yılı içerisinde otomotiv sektöründe yaşanan gelişmelerin neredeyse tamamı ikinci el otomobillerin fiyatlarına zam olarak etki yaptı. Bundan dolayı ikinci el otomobil piyasasında bazı modellerde neredeyse yüzde 100'e varan zamlar meydana geldi. Hatta dönem dönem bazı modellerin sıfır kilometre araçlardan daha yüksek fiyatla satıldığına da şahit olundu. Doğal fiyat yükselişinin yanında ikinci el araç piyasasını fırsatçıların suistimal etmeleri ise vatandaşların en çok şikayet konusu oldu. Bunun üzerine hükümete yapılan şikayetlerin ardından ithal ikinci el otomobiller gündeme getirildi.

İTHAL İKİNCİ EL OTOMOBİL PROJESİ KESİNTİYE UĞRADI!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından devreye sokulan projeye göre belirli kıstaslarda ithal ikinci el otomobillerin Türkiye'ye girişine izin verilip ikinci el araç piyasasında fiyat düşüşü sağlanması amaçlanmıştı. Bu projede de önemli mesafe katedilmişti. Ancak projenin devreye sokulacağı sırada Türkiye'nin ekonomi yönetiminde büyük bir kriz meydana geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak görevinden istifa etti. Yerine ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Hazine ve Maliye Bakanı olarak Lütfi Elvan atandı. Bu değişimin ardından ise ithal ikinci el otomobillerle alakalı herhangi bir gelişme yaşanmadı.

OTOMOBİLLER NE ZAMAN GELECEK?

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda meydana gelen değişimin ardından yeni yönetim dolar kuru ve enflasyon ile mücadeleye tüm zamanını ayırdı. Bu konuda önemli adımlar atıldı ve kısmen de başarılı olundu. Ancak vatandaşların ithal ikinci el otomobillere dair halen daha beklentisi bulunuyor. Edinilen bilgilere göre Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda bu konuda hummalı bir çalışma yürütülüyor. İkinci el araçların fiyatlarında son dönem küçük miktarlı düşüşler olsa da 2021 yılının başında yeniden yükselişlerin başlamasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu yükselişlerin enflasyonu da tetikleyebileceğinden endişe eden bakanlık yetkililerinin ithal ikinci el araçların Türkiye'ye getirilmesine dair projeye son halini vermeye başladıkları belirtildi.

İKİNCİ EL ARAÇLARIN FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

2021 yılının Ocak ayının sonunda açıklanması beklenen ithal ikinci el otomobillerin piyasaya sokulmasına dair düzenleme ikinci el araç piyasasında köklü fiyat değişiklikleri sağlayacak. Şu anda yüksek fiyatlardan satılan araçların fiyatları otomotik olarak normal düzeye geri çekilecek. Piyasayı suistimal ederek stok yapanların ise zararları çok büyük olacak. Konu hakkında ilerleyen günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan kapsamlı bir açıklama yapılması bekleniyor.

isbilgisi.com