ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmanın ardından altın fiyatları küresel piyasalarda geriledi. Powell, enflasyonu yüzde 2'lik hedefe çekmek için daha fazla mesafe almaları gerektiğini belirterek yıl sonunda faiz artışı beklentisini tekrarladı. Bu gelişmenin etkisiyle ons altın fiyatı 3 ayın en düşük seviyesine gerileyerek bin 918 dolara kadar düştü, ancak daha sonra bin 930 dolar seviyelerinde dengeledi.

Yurt içinde ise gram altın fiyatı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararının ardından dolar/TL kurundaki yüzde 6'dan fazla değer kazancıyla birlikte 25,80 lira ile rekor kırdı. Bu durum, gram altın fiyatını da etkiledi ve bin 589 lirayı aşarak yeni tarihi zirvesini gördü.

Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

GRAM ALTIN TAHMİNLERİ

Uzmanlar ise hem ons hem de gram altın fiyatı için tahminlerini paylaştı. Yatırım bankası UBS, altının yılın ikinci yarısında yükseleceğini öngördü. UBS raporunda, yüksek Fed politika faizi beklentisi, güçlü merkez bankası talebi ve güvenli liman taleplerinin desteklediği altın fiyatlarının önümüzdeki 1 yıl içinde yükseleceği belirtildi. UBS, altının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasını ve 12 aylık fiyat hedefi olarak 2 bin 250 doları korumasını beklediğini ifade etti.

Para Piyasaları Uzmanı Hatice Kolçak ise gram altın fiyatı için değerlendirmelerde bulundu. Kolçak, mevcut seviyelerden bin 800 liraya kadar yükseliş olabileceğini belirtti. Ayrıca, yaz aylarının bu şekilde geçmesi ve ons altındaki baskının Eylül ayından sonra azalabileceği öngörüldü. Kolçak, gram altının bin 800 lira seviyesini görmek için biraz daha beklemek gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, uluslararası finansta 2 ay içinde açıklanması beklenen 1971'den beri en önemli gelişmenin BRICS ülkeleri tarafından tetikleneceği belirtiliyor. Bu gelişmede, doların küresel ödemelerdeki rolünü zayıflatabilecek yeni bir para birimi yaratılması ve altının bu süreçte önemli bir rol oynaması bekleniyor. Fed Başkanı Powell ise doların rezerv para birimi olarak kalacağına inandığını ve bu statünün demokratik kurumlar, hukukun üstünlüğü ve güçlü fiyat istikrarıyla desteklendiği sürece devam edeceğini söyledi.