1915 Çanakkale Köprüsü İçin Sona Gelindi! Köprünün Son Bloğu Yerleştiriliyor!

Salgın döneminde de inşaatı devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü için geri sayım başladı. Bugün düzenlenen bir tören sonrasında köprünün son bloğu da yerleştirilmiş oldu.

EKONOMİ 16.05.2020 - 15:52 16.05.2020 - 15:52

Dünyanın en büyük projelerinden birisi olarak ifade edilen 1915 Çanakkale Köprüsü için çalışmalarda sona gelindiği ifade edildi. Tamamlandığı zaman dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü olarak anılması bekleniyor. Bugün tarihi bir gün olarak ifade edilirken son adım için bir tören düzenlendi. ‘Simgelerin köprüsü’ olarak ifade edilen köprüde son blok yerleştirme işleminin yapıldığı belirlendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da Katıldı

Projeye olan ilginin son derece yüksek olduğu belirtildi. Dünyanın pek çok noktasında da projenin son hali merakla ve heyecanla takip ediliyor. Yakında hizmete açılması beklenen köprünün ayağının bugün son blok yerleştirme çalışması gerçekleştirildi. Bunun için bir tören düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konferans yöntemi ile katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarında ‘Bu projenin ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bugün yapılan son adımla birlikte tüm bloklar tamamlanmış olacak. Bu projede emek veren herkesi tebrik ediyorum. Bu durum ülkemiz için bir gurur kaynağı oldu. Dünyanın en uzun unvanına sahip olacak. Aynı zamanda bizim boğazlarımızı süslemiş olacak. 2023 metrelik orta açıklığı bulunan köprü için bu sıradan bir rakam değildir. 2023 hedeflerimiz için konulan bir rakamdır’ dedi.

Törene Ulaştırma ve altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’da katıldı. En başından beri yapılan çalışmaları özetleyen Karaismailoğlu iş güvenliğine ve sağlığa da dikkat edildiğinin altını özellikle çizdi.