17 Nisan Dolar Fiyatları! Dolar Fiyatları 7 TL Sınırında!

Koronavirüs salgını dolar kuru üzerindeki etkilerini sürdürüyor. ABD tarafından açıklanan ekonomik veriler, salgının etkileri dolar kurunun gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında değer kazandığını ortaya koydu. Bu süreçte dolar fiyatları 7 lira sınırına yaklaştı. Bugün dolar ne kadar oldu?

EKONOMİ 17.04.2020 - 09:22 17.04.2020 - 09:22

Koronavirüs salgını piyasaları da derinden etkiledi. Salgından etkilenen pek çok ülke çeşitli maddi destek paketleri açıkladı. Açıklanan paketler piyasaların rahatlaması için yeterli olmadı. Dolar kuru üzerinde bir süredir yaşanan hareketlilik ve yükselme eğrisi hız kesmeden devam ediyor. Son olarak ABD tarafından 2.3 trilyon dolar değerinde açıklanan ekonomik önlem paketinin ardından dolar tekrar güçlü günlerine kavuştu.

ABD kaynaklı veriler sonrasında yükselerek devam eden dolar fiyatlarının son bir buçuk yılın en yüksek seviyesine çıktığı belirleniyor. ABD tarafından açıklanan işsizlik rakamlarının da ardından başvuru için pek çok kişinin harekete geçtiği belirlendi. Ülke genelinde 5 milyondan fazla kişi salgın döneminde işsiz kaldı. Toplam işsizlik miktarı ise 20 milyonun üzerine çıkmış oldu. Yetkililer tarafından yapılan son açıklamalara göre rakamların söylenenlerin  de çok üzerinde olduğu belirtiliyor.

Dolar Fiyatları 7 TL Sınırına Yaklaştı!

ABD’de açıklanan rakamlar, salgının etkileri gibi çeşitli faktörler ele alındığında gelişmekte olan ülkelerin para birimleri dolar karşısında hızla düşmeye başladı. Yapılan değerlendirmelerde en çok değer kaybeden para birimi ise Türk Lirası oldu.

Sabah saatlerinde güne yeniden hareketlilikle başlayan dolar kuru 6.91 lira seviyelerinden açılış yaptı. Zaman zaman dalgalanmalar yaşayan dolar kurunun bu süreçte hala yükselişine devam ettiği görülüyor. Euro’da güne hareketlilikle başladı. Günü 7.51 lira seviyelerinden açtı.

Analistler tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda dolar fiyatlarının 7 lira sınırına ulaşabileceği öngörülüyor.