Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini artırarak sürdürürken piyasalar da bu durumdan etkilendi. Dünya ekonomisinin etkilendiği bu süre zarfında, ülkeler çeşitli destek paketlerini açıklamaya başladılar. Geçtiğimiz hafta ABD tarafından 2.3 trilyon dolar destek paketi açıklanmış ve bu paketin ülkedeki iş gücünü Eylül ayına kadar idare etmesi bekleniyor.

IMF tarafından dün açıklanan Nisan ayı ekonomik raporunun sonuçlarının ise pek iç açıcı olmadığı tespit edildi. Dünya ekonomisinin 2020 yılı içerisinde daralma yaşayacağı belirtildi. Bu süreçte ülke ekonomilerinde de yaşanacak düşüş gözler önüne serildi.  Rapora göre 2020 yılı için Türkiye ekonomisinde yüzde 5 oranında daralma bekleniyor.

Türkiye koronavirüs yardım fonu için dışarıdan destek almayacağını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu süreçte IMF’den destek alınmayacağını kesin bir dille açıklamıştı. Bunun ardından Türkiye’nin döviz ihtiyacını nasıl karşılayacağı ise henüz bilinmiyor.

Dolar Fiyatları Kritik Sınırı Aştı

Yeni alınan destek kararları ve IMF açıklamaları sonrasında çizilen tabloda dolar kritik sayılan bandı geçti. Bugün yükselişine devam eden dolar yeni günde 6.82 lira üzerinden işlem görmeye başladı. Yükselişin devam edeceği ve kritik seviyeyi geçmesinin ardından ilerleyen dönemlerde yaşanabilecek yeni gelişmelerle birlikte 7 lira sınırına ulaşabileceği düşünülüyor.

Euro ise bugün itibariyle 7.49 lira seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor.