Koronavirüs salgını çerçevesinde yeni ekonomik önlem paketleri açıklandı. Vatandaşın ve işverenlerin mağdur olmasını engellemek, sürecin vatandaşlar tarafından en hasarsız şekilde atlatılmasını sağlamak için gerçekleştirilen tedbirlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

AK Parti Grup Başkan vekili Mehmet Muş, yeni ekonomik önlem paketinin bugün meclise geleceğini ve görülmelere açılacağını anlattı. Teklifin detaylarını merak eden basın mensuplarına konu hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

15 Maddelik Teklif Paketi Geliyor!

Mehmet Muş açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

‘Salgın nedeniyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan işletmelerin mağduriyet yaşamasını engellemek için yıllık ilan ve reklam vergileriyle çevre temizlik vergilerinin bu dönem için alınmamasını ve maddi açıdan daha büyük sıkıntılar yaşamamalarını hedefliyoruz.

Bazı konutlar ve işyerlerinin faaliyette bulunmadıkları dönemlerde gelen su faturalarının 3 ay süreyle ertelenmesini istiyoruz. Bu noktada ödemeleri alan belediyelerin kendi içlerinde insiyatif kullanmalarını amaçlıyoruz.

Yeni teklifimiz hem işverenleri hem de vatandaşları yakından ilgilendiriyor ve 15 maddeden oluşuyor.’

Teklif içerisinde yer alan maddelerden birisi de kısa çalışma ödeneği ile ilgili. Teklif kabul edilirse kısa çalışma ödeneğinden herkesin faydalanması amaçlanıyor. Süreç içerisinde işini kaybeden ve mağduriyet yaşayan tüm vatandaşlara maddi yardımın yapılması planlanıyor.