Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak! Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak!

6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem felaketinin ardından evleri hasar gören binlerce vatandaş evlerinden ve şehirlerinden ayrılmak zorunda kaldı. 11 ili etkileyen bu felaket ile birlikte binlerce vatandaş yıkılan ya da yıkılmak üzere olan evlerinden ayrılmaları gerektiği için de devlet tarafından o kişilere belli bir miktar maddi yardım yapılacağı öğrenildi. 

Konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile birlikte depremden zarar görmüş afetzedelere maddi yardımların aşama aşama yapılacağı öğrenildi.Bu yardımların arasında depremde evlerini kaybeden, ağır hasar alması nedeni ile artık evlerinde oturamayacak olan kişilere 15 bin TL maddi destek sağlanacağı ifade edilmişti. Bu yardımların hesaplara yatıp yatmadığı ise merak konusu oldu. 

15 BİN LİRA TAŞINMA YARDIMI HESAPLARA YATTI MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilecek olan 15 bin TL kira yardımı hakkında daha önce kira yardımının yanı sıra taşınma yardımını da yapacağını duyurmuştu.

Konuya ilişkin dün yaptığı, "Vatandaşlarımızın maddi külfetlerini hafifletecek adımları atıyoruz. Evleri kullanılamaz hale geldiği için kiraya çıkacak depremzedelerimize 3 bin lira ile 5 bin lira arasında kira yardımı yapıyoruz. Bunun için evini taşıyacak depremzedelerimize 15 bin lira taşınma yardımını bugün itibarıyla ödemeye başlıyoruz. Depremde vefat eden vatandaşlarımızın yakınlarına da acil ihtiyaçları için 100 bin lira veriyoruz. Felaketten etkilenen vatandaşlarımıza 10'ar bin lira ödeme yapıyoruz. Depremzedelerimizi en kısa süre içinde kalıcı konutlara kavuşturmak için de  yoğun gayret gösteriyoruz." şeklindeki açıklamalar ile birlikte taşınma yardımının hesaplara yatırılmaya başlandığı öğrenildi. 

Bu yardımın yanı sıra evlerinden ve şehirlerinden ayrılmak zorunda kalan, başka bir evde kirada oturmak durumunda kalan kişilere kira yardımının da yapılacağı ifade edilmişti. Yapılan açıklamalara göre 12 ay boyunca yapılacak olan bu kira yardımında kiracılar içi aylık 2 bin TL, ev sahipleri için ise ayda 5 bin TL şeklinde yapılacağı öğrenilmiş oldu. 

Yardımlardan faydalanmak isteyen kişilerin ise e-devlet üzerinden "Afetzede Barınma Desteği" seçeneğinden oldukça kolay bir şekilde başvurularını yapabilecekleri ifade Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından duyuruldu.