Yaşanan gündemle birlikte son zamanlarda büyük bir yükselişe geçen dolar fiyatları pek çok yatırımcı tarafından merak ediliyor. Bir süredir gerçekleşen Paskalya Tatili nedeniyle küresel piyasalarda durgunluk yaşanıyordu. İç piyasalarda da gündem koronavirüs olarak açıklanmışken, piyasaları hareketlendirmek ve güçlendirmek için alınan önlem paketlerinin uygulamaya konması bekleniyor.

IMF tarafından ‘Türkiye ile görüşmelere başladık’ açıklamaları yapılmıştı. Piyasalarda bomba etkisi yaratan bu açıklama Türkiye cephesinde resmi makamlar tarafından kesin bir dille reddedildi. Henüz dolar bulmak için Amerikan Merkez Bankasıyla da bir açıklamanın yapılmadığı belirtildi. Kurda meydana gelen hızlı yükseliş devam ederken Türkiye’nin nasıl dolar bulacağı da merak konusu oldu.

Dolar Bugün Kaç Lira?

Global piyasalarda Cuma günü başlayan resmi tatil süreci hala devam ediyor. Türkiye piyasaları ise harekete geçti bile! Salgının ortaya çıkardığı ekonomik tahribatı silmek ve yeniden toparlama sağlamak için alınan ekonomik önlem paketleri hayata geçirilmeye başlandı. Bu durum piyasalarda da etkisi gösterdi. Dolar tüm bu süreci fırsat bilerek kendini 6.70 seviyelerinin üzerine taşıdı. Bugün dolar fiyatları 6.7093 lira olarak açıklandı.

Türkiye Dolar  İhtiyacını Nasıl Karşılayacak?

Piyasaları rahatlatmak için çalışmalar devam etmesine rağmen Türkiye’nin henüz döviz ihtiyacı için nasıl bir yol izleyeceği bilinmiyor. Hükümet IMF ile görüşmeler gerçekleştirmeyeceğini açıklamasının ardından FED ile görüşerek takas teklifine katılmak istediğini belirtmişti. Bu isteğe olumlu yanıt FED cephesinden henüz gelmedi. Türkiye’yi uygun koşullarda dolar alabileceği takas hattına henüz sokmadığı ve bununla ilgili bir adımın atılmadığı belirtildi.