Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlara verilen sosyal yardımların en önemlisi olan evde bakım maaşına dair büyük bir merak yaşanıyor. Vatandaşlar evde bakım maaşı ödemeleri için son dakika bilgilerini öğrenmek istiyorlar. Evde bakım parası ödemeleri yapıldı mı? Evde bakım maaşı ödemeleri hangi illerde yapıldı?

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR?

Türkiye'de bakıma muhtaç engelli ve yaşlı vatandaşların bakımlarının aile ortamlarında yapılabilmesi ve bu vatandaşların aile sıcaklığı içerisinde hayatlarını sürdürebilmelerini teşvik etmek amacıyla devlet tarafından bir sosyal yardım programı devreye sokuldu. Buna göre şartları uyan engelli ve yaşlı vatandaşlar için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı onların bakımlarını üstlenen ailelerine veya akrabalarına her ay evde bakım maaşı veriyor. Bu şekilde o vatandaşlar ailelere maddi yük olmazken yanında ekstra da bir gelir kaynağı haline gelerek bakımlarının özenle yapılması sağlanıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI KİMLERE VERİLİR?

Evde bakım maaşı bakıma muhtaç engelli ve yaşlı vatandaşlar için verilir. Ancak bu para engelli ve yaşlı bireylere değil onların bakımlarını üstlenen ailelerine veya yakınlarına ödenir. Bu sosyal yardım her ay yapılmaktadır. Bu yardımı alan ailelerden engelli ve yaşlı aile bireylerine iyi bir şekilde bakmaları beklenmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri bunu tespit etmek amacıyla zaman zaman denetim yapmaktadırlar. Aksi yönde bir tutum görüldüğü takdirde sosyal yardım kesilerek yapılan ödemeler faiziyle geri istenmektedir.

EVDE BAKIM MAAŞI KAÇ TL'DİR?

Evde Bakım Maaşı sosyal yardımı Ocak 2021 ile beraber zamlandı. Memur maaş katsayısına bağlı olan bu sosyal yardım 1.544 TL'den 1.657 TL'ye yükseltildi. Bu miktar Temmuz 2021'e kadar geçerli olacak. Temmuz 2021'de memur maaş zammı oranında yine bir zam uygulanacak ve yılın ikinci yarısındaki evde bakım parası miktarı belirlenecek.

EVDE BAKIM PARASI ŞARTLARI NELERDİR?

Evde bakım parası alabilmek için vatandaşlardan bazı şartlar talep edilmektedir. Öncelikle Bakıma muhtaç engelli ve yaşlı vatandaşların bakımları üstlenilmeli. Bu vatandaşlar aile bireyleri olduğu gibi yakın akrabalar da olabilir. Bu kişilere hastanelerden alacakları engelli sağlık kurul raporlarına ağır engelli olup olmadığına dair kısıma “Evet” yazılmalı. Bakım heyeti raporunda ise bu kişilerin hayatlarını bir başkasının yardımı olmaksızın devam ettiremeyecekleri yazılmalı. Bunların yanında aylık kişi başı hane geliri de 1.705 TL'den az olmalıdır.

11 OCAK 2021 PAZARTESİ EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER LİSTESİ!

Evde bakım maaşı Ocak 2021 ödemeleri oldukça merak edilen bir konu haline geldi. İl bazında yapılan ödemelerin standart bir tarihinin olmayışı nedeniyle vatandaşlar ödemelerin yapılıp yapılmadığını öğrenmek için internet araması gerçekleştiriyorlar. Evde bakım maaşı ödemeleri genellikle ayın 15'inden sonra gerçekleştiriliyor. Ancak daha önce ayın başında da ayın sonunda da verildiği oluyor. Evde bakım maaşı şu anda hiçbir ilde ödenmedi. Ödemeler yeni yapılan zamların ardından gelecek haftadan itibaren yapılması bekleniyor. İllerde ödeme yapıldıkça haberimizin içeriğinden gelişmeleri takip edebilirsiniz.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Evd ebakım maaşı sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Aile, Çalışme ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın e-devlet hizmetleri arasında bulunan “sosyal yardım bilgileri sorgulama” hizmeti üzerinden ödeme yapılıp yapılmadığına dair sorgulama yapılarak banka hesaplarına paranın yatırılıp yatırılmadığı öğrenilebilir. Ayrıca evde bakım parası ödemelerini Ziraat Katılım Bankası üzerinden alan vatandaşlar bankada kayıtlı cep telefonlarının mesaj bölümüne “BAKIYE” yazarak 4747'ye sms göndermeleri durumunda da evde bakım maaşı ödemelerine dair bilgi alabilmektedirler.

isbilgisi.com