Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlara çok çeşitli kalemlerde sayısız sosyal yardım imkanı sunuluyor. Standart sosyal yardımların yanında son dönemlerde koronavirüs nedeniyle iş hayatları etkilenen ve gelirlerini neredeyse tamamen kaybeden vatandaşlara ekstra sosyal yardımlar yapılıyor. Bu sosyal yardımlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde uygulamaya konuldular. Buna göre 3 faza bölünen yani üç aşamada yapılan sosyal yardımların 1. fazından 2 milyon 111 bin aileye 1.000 TL sosyal yardım verildi. 2. faz sosyal yardımlarda ise 2 milyon 300 bin aileye 1.000 TL sosyal yardım yapıldı. Şimdi ise 3. faz sosyal yardımların ödenmesi için çalışmalar sonlandırılmak üzere.

3. Faz Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

İlk 2 faz için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı herhangi bir başvuru almadı. Bu fazlarda 1.000 TL sosyal yardım yapılacak aileleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kendis sisteminde sosyal yardım alma ihtiyacı olan ailelere yaptı. 3. faz için ise 1.000 TL sosyal yardım alabilmek için vatandaşlara başvuru imkanı getirildi. Bu başvurular e-devlet üzerinden yaklaık bir haftadır alınmaya başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın e-devlet hizmetleri alanında vatandaşlara form doldurtuluyor. Bu formda verilen bilgilere göre 1.000 TL sosyal yardım alacak vatandaşlar belirlenecek.

1.000 TL Sosyal Yardım Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilecek 1.000 TL sosyal yardım başvuruları 26 Nisan 2020 itibariyle sona erecek. 27 Nisan 2020 itibariyle de başvurular değerlendirmeye alınacak. En alt kademeden en üst kademeye tüm başvurular incelenecek. Gerçekten sosyal yardım almaya hak kazanacak ihtiyaç sahiplerine bir hafta içerisinde 1.000 TL nakit yardımlar ödenmeye başlayacak.

1.000 TL Sosyal Yardım Sonucu Sorgulama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ihtiyaç sahibi vatandaşlara vereceği 1.000 TL sosyal yardım için başvurusu sonucu sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılacak. Vatandaşlar yaptıkları başvurunun sonuçlarını e-devlette Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmetlerinin yer aldığı ekranda sosyal yardımlar sekmesini tıklarlar. Çıkan ekranda sosyal yardım başvuru sonuçları yer alır. Vatandaşların sosyal yardım almaya hak kazanıp kazanmadıkları bu ekrandan belli olacak.

1.000 TL Sosyal Yardım Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilecek olan sosyal yardımlar için ödeme takvimi belirlendi ancak resmi bir açıklama yapılmadı. Buna göre acil ihtiyaç sebebiyle ödemeler yapılabilecek en erken zamanda gerçekleşecek. Ödemeler için tüm başvuruların değerlendirilmesi beklenmeyecek. Verdiği bilgiler incelendikten sonra ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelere 1.000 TL ödeme için talimat hemen verilecek. Bu sebeple ödemelerin bu hafta başlaması bekleniyor.

isbilgisi.com