Türkiye'de koronavirüs süreci çok sdayıda vatandaş için oldukça sıkıntılı geçiyor. Ekonomik güçlüğe düşen vatandaşlar için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından farklı sosyal yardımlarla desteklemeler gerçekleştiriliyor. 3 faza bölünerek verilen 1000 TL sosyal yardımlar ile milyonlarca vatandaş ek destek aldılar. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen 1000 TL sosyal yardımlarla alakalı olarak Bakan Zehra Zümrüt Selçuk açıklamalarda bulundu.

1000 TL SOSYAL YARDIM AÇIKLAMASI

TBMM'de konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında vatandaşlarımızın yanında olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Sosyal yardımlarımızı 3 faza ayırmıştık. Bunun ilk iki fazında bakanlığımızın kayıtlarında bulunan vatandaşlara 1.000 TL ödeme yapmıştık. 3. fazda ise e-devlet üzerinden başvuru almak suretiyle 1000 TL sosyal yardım veriyoruz.” dedi.

İHTİYACI OLAN BAŞVURSUN

Bakanlık politikası olarak vatandaşlar arasında ayrım yapmaksızın sosyal yardım dağıttıklarını söyleyen Bakan Selçuk, “Bizim sosyal yardımlarımızdaki tek kıstas ihtiyaç sahibi olunmasıdır. Başka herhangi bir ayrım yapmadan vatandaşımızın yanında olmayı sürdürüyoruz. Bütün vatandaşlarımız şu anda e-devlet üzerinden 1000 TL pandemi sosyal destek başvurusu yapabilirler. Biz bu sosyal yardımı dönemsel destek haline dönüştürdük. Koronavirüs süreci nedeniyle ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımız esnaf olsun, diğer çalışanlarımızın olsun farketmeksizin 1000 TL sosyal yardım alabilirler. Bu başvurular devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

1000 TL SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E-devlet üzerinden 1000 TL pandemi sosyal destek başvurusu yapılabilmektedir. Vatandaşlar bu başvurularını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın e-devlet hizmetleri arasında bulunan “Pandemi Sosyal Destek Başvurusu” üzerinden gerçekleştirmektediler.Bu hizmete tıklandığında vatandaşların karşısına bir form çıkıyor. Bu formda istenen bilgiler sisteme girilerek başvuru işlemi gerçekleştiriliyor.

1000 TL SOSYAL YARDIM BAŞVURU SONUCU SORGULAMA!

1000 TL sosyal yardım almak için e-devlet üzerinden başvuru yapan vatandaşların bu başvuruları her ilde ayrı ayrı kurulan birimlerce değerlendirmeye alınıyor. İhtiyaç sahibi olduğuna karar verilen vatandaşların başvuruları onaylanarak 1000 TL sosyal yardım almaya hak kazanıyorlar. Bu başvurus sonuçları ise yine e-devlet üzerinden yapılacak sorgulama ile öğrenilebiliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın e-devlethizmetleri arasında bulunan “Sosyal Yardım Sorgulama” hizmetine tıklayarak 1000 TL sosyal yardım başvuru sonucu öğrenilebiliyor.

isbilgisi.com