1000 Lira Destek Ödemeleri 3. Kez Yapılacak! 3. Faz Ödemeler İçin Başvuru Nasıl Yapılacak? Kimlere 1000 Lira Destek Ödemesi Yapılıyor?

Koronavirüs salgını sebebiyle ekonomik sıkıntı yaşayan ailelere verilecek bin liralık destek yardımının son fazı da yapılacak. 3. faz destek ödemeleri için başvurular resmen başladı. Başvurular nasıl yapılır? Kimler destek ödemesi alabilir? Detaylar haberimizde...

EKONOMİ 21.04.2020 - 09:46 21.04.2020 - 09:46

Aile, Çalışma ve sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından bin lira destek ödemeleri için heyecanlandıran açıklama geldi. Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında maddi durumu yetersiz zor durumda olan ailelere devlet tarafından bin liralık destek ödemeleri yapılmaya devam ediyor. Pandemi Sosyal Destek Program’ı kapsamında gerçekleştirilen ödemelerin üçüncü kez yapılacağı duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında yardıma ihtiyaç duyulan vatandaşlara yardım edilmesi konusunda çalışmalar yapılacağı duyurulmuştu. Maddi sıkıntı çeken her haneye verilecek bin liralık ödeme ile temel ihtiyaçlara destek olunması planlanıyordu. Geçtiğimiz günlerde ikincisi yapılan destek ödemelerinin üçüncü kez yapılacağı ve başvuruların başladığı duyuruldu.

Şimdiye kadar gerçekleştirilen yardımlar kapsamında milyonlarca aileye ulaşıldı. Yapılan ilk faz ödemelerinde 2 milyon 111 bin aileye yardım ulaştırılırken, ikinci faz ödemelerindeyse 2 milyon 300 bin aileye destek sağlandığı açıklandı.

1000 Lira Destek Ödemeleri İçin Başvuru Nasıl Yapılacak

Sosyal medya hesabı üzerinden konu hakkında açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 3. Faz ödemeleri için başvuruların resmen başladığını açıkladı. Başvurular e devlet üzerinden dışarı çıkmadan sorunsuz ve hızlı bir şekilde yapılacak.

Kimlik numarası ve şifre ile sisteme girdikten sonra ‘Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu’ sayfasında açılan formdan başvuru gerçekleştirilebilir. Vatandaşların aynı anda sisteme girerek sistemin çökmesini engellemek içinse kişilerin kimlik numaralarının son hanelerine göre bir başvuru günü belirlendi. Böylece kademeli şekilde başvuru alınacak. Bu sisteme göre;

Kimliğinin son hanesi 0 olanlar Pazartesi,

Son hanesi 2 olanlar Salı,

Son hanesi 4 olanlar Çarşamba,

Son hanesi 6 olanlar Perşembe,

Son hanesi 8 olanlar ise Cuma günleri başvuru gerçekleştirebilecekler. Cumartesi ve Pazar günleri de başvuru sistemi tüm vatandaşlar için açık olacak.

isbilgisi.com