Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomide yaşanan sıkıntılı günlerin aşılması için devlet tarafından çeşitli destek paketleri açıklanmıştı. Pek çok çalışanın işten çıkarılması, işverenleri tarafından ücretsiz izne ayrılmaları maddi sıkıntıların baş göstermesine neden oldu. Fatura, kira ve temek ihtiyaçların bu süreçte karşılanmasına destek olmak amacıyla kamu bankaları harekete geçti.

Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank  tarafından ortak bir çalışma sonrasında vatandaşlara 6 ay geri ödemesiz, 0.49 oranında düşük faiz ve eşit taksit seçenekleriyle 10 bin liraya kadar kredi vereceklerini açıkladılar. Açıklamanın ardından binlerce vatandaş başvuru için sıraya girdi. Başvuruları toplayıp değerlendirme yapacak ve ardından açıklayacak bankalardan beklenen hamle geldi.

ATM’lere Gitmek İçin Gelecek SMS’i Bekleyin!

4.2 milyon kişinin yoğun ilgi gösterdiği kredi için ilk etapta 250 bin kişinin ödemelerini yapmak için harekete geçen bankalar 1.5 milyon lira tahsis ettiğini açıkladı. Kredi başvuru sonuçları vatandaşlara mesaj yoluyla iletiliyor.

Mesajlar vatandaşlara ulaşmaya başladı. Bankalar olumlu yanıtlanan başvurular için vatandaşlara ödeme yapmaya başladılar. Mesaj gönderilen vatandaşların ATM’lere giderek paralarını çekebilecekleri ifade edilirken, mesaj gelmeyen vatandaşlara ise çok önemli uyarılar yapıldı. Henüz mesaj gelmemiş olan vatandaşların başvurularının değerlendirme aşamasında olabileceği gibi henüz sonuçlanmaması sebebiyle ATM’lere gitmelerinin de anlamsız olduğu belirtildi.

3 bankaya birden başvuru yapan vatandaşların başvuruları sadece bir banka nezdinde kabul edilecek. Ödeme planına göre 10 bin lira kredi başvuru kabul edilen kişi altı ayın sonunda ödemelere başlayacak. Eşit taksitlerle yapılacak ödeme için 30 ay boyunca 376 lira ödeyecek. 7 bin 500 liralık kredi kullanan vatandaşların aylık taksiti 282 lira olacak. 5 bin liralık kredi içinse 188 lira ödenecek.  

isbilgisi.com