Aile içerisinde eve giren toplam gelirin 5 bin lira altında olduğu belirlenen aileler için koronavirüsle mücadele kapsamında ihtiyaç destek kredisi verileceği öğrenildi. 3 kamu bankası tarafından verileceği açıklanan kredi paketi kısa sürede büyük ilgi gördü. 10 bin liralık kredi düşük faizle ve kolay ödeme seçenekleriyle, ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşların ilgisini çekti. Halkbank, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası tarafından verilecek olan kredi destek paketinde sona gelindi.

Kısa sürede 3.7 milyon kişinin başladığı kredinin detaylarında 6ay erteleme seçeneği de bulunuyor. Vatandaşlar ihtiyaçlarına göre 5 bin lira, 7.500 lira ve 10 bin lira olmak üzere farklı miktarlarda kredi alabiliyorlar. Başvuruların banka şubesine gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden ya da mobil bankacılık hizmetleri üzerinden yapılabileceği açıklandı.

Başvuru Sonuçları Açıklanıyor

Pek çok vatandaşın başvurduğu kredi sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merakla bekleniyordu. Sabırsızlıkla sonuçlar beklenirken bugün bankalardan geri dönüşler yapılmaya başlandı. 3 kamu bankası tarafından değerlendirmeye alınan ihtiyaç destek ödemeleri sırayla açıklanıyor.  

Başvuru sonucunu merak eden vatandaşlar bankaya gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden işlem yapabilecekler. İnternet bankacılığı üzerinden hesabını kontrol eden vatandaşlar yaptıkları başvuruların sonuçlarını görebilecekler. Kredi başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin hesaplarına ödemeler kısa sürede yatırılacak. Ödemeler banka ATM’lerinden çekilebilecek. Başvuru sonuçları, kişilerin gelir durumlarına, daha önce kredi alıp almadıklarına ve kredi notlarına göre belirleniyor.