Koronavirüs salgını devam ederken, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara hükümet tarafından maddi destek verileceği açıklandı. Salgında çalışamayan ya da maddi sıkıntı yaşayan vatandaşların rahat bir nefes almaları için uygun faiz oranlarında kredi ödemesi yapılacağı duyurulmuştu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından destek kredisinin detayları açıklandı.

Geliri  5 bin liranın altında bulunup, maddi sıkıntı yaşayan aileler için 10 bin liralık uygun faizli kredi ödemesinin 36 ay vadeyle verileceği açıklandı. İlk altı ay geri ödemesiz olmak şartıyla, sonraki aylarda eşit taksitlerde ödenmesi için bir ödeme planı oluşturulacak. İhtiyaç destek ödemesi adı altında verilecek olan kredide 5 bin lira, 7.500 lira ve 10 bin lira olmak üzere kredi seçenekleri sunulacak. Vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik seçim yapmaları bekleniyor.

Başvuru Nasıl Yapılacak?

Başvuru Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank üzerinden yapılacak. Kamu bankaları tarafından verilecek destek için hane halkının toplam gelirinin 5 bin liranın altında olması gerekiyor. Asgari ücretliler, emekliler, serbest meslek çalışanları bu kredi desteğinden faydalanabilecekler. Başvuru için banka şubesine gitmeden, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve banka internet sitesi üzerinden yapılabilecek.

Ödemeler Ne Zaman Yapılacak?

Üç kamu bankası tarafından açılan talep destek hattına başvurular yapılmaya başladı. Şimdiye kadar rekor sayıda başvuru yapıldığı öğrenildi. Bir süre tüm başvuruların toplanmasının ardından yapılacak değerlendirmelerin ardından müşteriler kredi tutarlarına hesaplarına yapılacak ödemelerin ardından çekebilecekler.