Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Ekonomi İstikrar paketi detaylarında kamu bankaları tarafından verilecek ihtiyaç destek kredileri büyük ilgiyle karşılandı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yüzde 0.49 faiz oranıyla, 6 ay geri ödemesiz, eşit taksitli 10 bin liraya varan ihtiyaç destek kredisi için dar gelirli olma şartı getirildi.

Aylık ailenin toplam kazancının 5 bin liranın altında olması, daha önce çekilmiş ve ödenmekte olan bir kredinin bulunmaması gibi şartları sağlayan kişilere kredi ödemesi yapılacak. Başvurular üç kamu bankasından birinden gerçekleştirilebilecek. Tüm bankalara yapılan başvurulardan sadece biri değerlendirmeye alınacak.

Kredi destek başvurusunun açıklanmasının hemen ardından binlerce kişi harekete geçti. Yoğun başvuruların alınmasının hemen ardından başvuru değerlendirme süreci başladı. Pek çok kişiye başvuru sonuçları mesaj yoluyla iletilmeye başladı. Ancak hala başvuru sonuçları değerlendirilmeyen ya da olumsuz değerlendirilen vatandaşların sayısı oldukça fazla.

Vatandaşlar Kredi Başvuru Sonuçlarından Memnun Değiller!

Kamu bankaları tarafından verilmesi planlanan 10 bin liralık, 6 ay geri ödemesiz kredi başvurusu yapan vatandaşların büyük hayal kırıklığı yaşadıkları ortaya çıktı. Başvuruda bulunan pek çok vatandaş, tüm şartları taşımalarına rağmen kredi başvurularının olumsuz sonuçlanmasından dolayı şikayetçi oldular.

10 bin liralık başvuru karşılığında, başvurusu olumlu karşılanan kişilerin de bekledikleri kredi miktarını alamadıkları, bin lira ya da üç bin liralık kredi onayı verildiği ortaya çıktı. Bu süreçte vatandaşa söz verildiği gibi 10 bin liralık ihtiyaç destek kredisinin verilmediği tartışılıyor. Konu hakkında kamu bankalarından bir açıklamanın yapılması bekleniyor.