1 Mayıs Cuma Günü Marketler Açık Olacak Mı?

Türkiye'de 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta 1 Mayıs Cuma, 2 Mayıs Cumartesi ve 3 Mayıs Pazar günlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. İçişleri Bakanlığı valiliklere gönderilen genelge ile bu sokağa çıkma yasağının genel kurallarını bildirdi. 1 Mayıs Cuma günü markatler açık olacak mı? Cumartesi ve Pazar marketler açık mı?

EKONOMİ 28.04.2020 - 23:08 28.04.2020 - 23:08

Türkiye'de koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan genel sokağa çıkma yasaklarına bir yenisi daha eklendi. Buna göre 1 Mayıs Cuma, 2 Mayıs Cumartesi ve 3 Mayıs Pazar günleri 30 büyükşehir ile Zonguldak'ta sokağa çıkma yasağı kararı uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine gönderilen genelge ile yeni sokağa çıkma yasağının kurallarını belirledi Bu genelgede yasak süresi boyunca bakkalların ve marketlerin ne zaman açık olacağı da belirlendi.

Alınan karara göre 30 Nisan Perşembe günü bakkallar ve marketler 08:00 ile 23:00 saatleri arasında vatandaşlara hizmet verecek. 1 Mayıs Cuma günü ise bakkallar ve marketlere kısıtlama getirilecek. Buna göre bakkallar ve marketler 1 Mayıs Cuma günü 09:00 ile 14:00 saatleri arasında açık olabilecek. Vatandaşlar yalnızca evlerine yürüme mesafesinde bulunan marketler ve bakkallardan alışveriş yapabilecekler.

1 Mayıs Cuma günü alışverişe giderken vatandaşların araç kullanmalarına izin verilmeyecek. Araç kullanan vatandaşlara para cezası uygulanacak.

2 Mayıs Cumartesi ve 3 Mayıs Pazar günü ise marketler ve bakkallar tamamen kapalı olacak. Evlere servis dahil müşterilere satış yapılamayacak.

isbilgisi.com