Yapay Zeka İnsana Karşı Dönemi

15 Mart 2016 Salı, 15:48

Hayatımıza giren yapay zeka kavramı bir çok konuda bizimle yarışacak konuma ulaştı.Yapay Zeka İnsana Karşı Dönemi

Gelişen teknolojiler bir çok yeniliği de beraberinde getirdiler. Genel anlam itibariyle bir çok proje, şimdilerde yapay zeka kullanıyor. Mobil cihazlarımız, buzdolaplarımız, evlerimizdeki çöp kutuları ve buz dolapları, hatta evlerimiz bile birer yapay zeka ürünü. Hatta o kadar ileriye gidiyorlar ki yapayda olsa bir zekaları var. Yapay zeka kavramı, insanoğlunun yaşamına müdahale etmeye, onun yerine kontrolü devralmaya hazırlanıyor.

Google araçları, sürücüsüz uçaklar, robotlar, akıllı ev teknolojileri ve giyilebilir teknoloji ürünleri yapay zekayı kullanıyorlar. Cihazlarımız alışkanlıklarımızı analiz edip süreç içerisinde bizim alışkanlıklarımızı ve yapacaklarımızı tahmin edip, biz komut vermeden gerçekleştiriyorlar. Hatta o kadar ileri gidiyorlar ki, evimizin mutfağına yönelik alışverişleri dahi gerçekleştiriyorlar.

Google’da halen yapay zeka üzerine oynuyor.

Geçtiğimiz günlerde Google’da yapay zeka konusuyla tekrar gündeme gelmişti. Google translate üzerinde yapay zeka denemelerine başlamış, çevirilerin daha etkin ve başarılı sonuçlara ulaşabilmesi için çözümlemeler üretmeyi denemişti.

Hatta bu noktada kullandığıı sürücüsüz otomobili bir otobüs kazası dahi yaşamıştı.

Şimdi yeni bir konu daha gündeme geldi. Yapay bir zeka, insan zekasını yenebilir miydi ? Sonuç elbette ki yenemedi, ancak karşısında çok güçlü olduğu rakipler de vardı. Bazılarını saniyesinde yendi, bazılarına saatlerce direndi. Ancak çok yakın bir gelecekte satranç veya strateji temalı tüm konularda insanlara karşı duracak.

Bu noktada yapay zeka insana karşı dönemi gerçekleşecek ve hayatımız bu yapay zeka ürünlerinin elinde olacak.

Ahmet Yasin KÜÇÜKSAKAL | isbilgisi.comYorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.