Trup ile Teknloji CEO’larının Buluşması

Donald Trump Amerika Teknoloji Konseyi'nde yapılan toplantıda önemli açıklamalar yaptı.

Trup ile Teknloji CEO’larının Buluşması

Donald Trump Amerika Teknoloji Konseyi'nde yapılan toplantıda önemli açıklamalar yaptı.

20 Haziran 2017 Salı 20:11
Trup ile Teknloji CEO’larının Buluşması

 ABD başkanı Donald Trump Amerika Teknoloji Konseyi içerisinde gerçekleşen toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Trump, "Hükümetin daha etkili faaliyet göstererek maliyetleri azaltması gerekiyor. Gelecek 10 yılda vergi mükelleflerine yaklaşık 1 trilyon dolar tasarruf sağlamayı hedefliyoruz. “Diyerek federal hükümetin üretime yönelik maliyet çözümlerini vergileri azaltarak sağlayacağı müjdesini verdiği görülüyor. Fakat 10 yıllık süreç biraz düşündürücü.

Trump Apple Yöneticisi Tim Cook, Amazon CEO’su Jeff Bezos, Microsoft CEO’su Satya Nadella, Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai dahil 10’dan fazla yönetici ile beyaz sarayda görüştü. Trump toplantıda bulunan yöneticilere “Özel İnsanlar” diyerek hitap etti. Trump ayrıca toplantıda Amerika Birleşik Devletleri’nin teknoloji alt yapısının ele alındığını söyleyerek söz konusu CEO’ların şirketlerinin toplamda oluşturduğu piyasa değerlerinin 4,5 trilyon dolar olduğuna dikkat çekti.

teknoloji-ceo.jpg

Trump’ın teknoloji şirketlerinin yöneticileri ile yakın ilişkiler kurması ve toplantı yapması bir ilk değil. Kendi danışmanları arasında önceden Ekonomi konseyinde bulunan daha sonradan istifa eden UBER şirketinden Travis Kalanick, General Motors CEO’su Mary Barra ve Paypal’ın kurucusu SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk da bulunuyor. Daha önceden danışman olarak atadığı SpaceX kurucusu Elon Musk ile iklim değişikliği üzerine fikir ayrılığı yaşadığı ve Paris İklim Anlaşması’nı hiçe sayan kararlar aldığı için Danışmanlık görevinden ayrılan Elon Musk’ın toplantıda olması beklenmiyordu. Amerika’da farklı tepkileri ve kararlarıyla seveni ve sevmeyeni çok olan Trump’ın teknoloji konseyinden sonra vereceği kararlar, teknolojinin ilerlemesinde ne gibi değişiklikler yaratacak merak konusu. Amerika’nın teknoloji geliştirme konusunda dünyanın sayılı ülkelerinden biri olduğu bir gerçek. Yönetimsel kararlar bu konularda pek etki göstermese de ekonomik olarak piyasayı etkileyeceği için teknoloji geliştiricileri de bu etkiyi hissedecektir. Toplantının sonuçlarını kısa ve orta vadede görebiliriz.

Son Güncelleme: 22.06.2017 09:51
Anahtar Kelimeler:
Teknoloji CeoAbd Başkanı
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol