Home / Teknoloji / Teknoloji Sektöründe Patent Savaşları Başladı

Teknoloji Sektöründe Patent Savaşları Başladı

Sürekli gelişmekte olan teknoloji, teknoloji şirketlerinin rekabetiyle gündeme geliyor.İçinde bulunduğumuz çağ itibariyle teknolojik anlamda oldukça büyük gelişmeler yaşıyoruz. Bu teknolojik gelişmeler yüzlerce büyük teknoloji devi ve marka tarafından geliştirilerek hayatımıza yansıtılıyor. Ancak bize görünen tüm bu gelişmeler gerisinde büyük rekabeti barındırıyor.

Tüm teknoloji şirketleri, özellikle donanım ve yazılım anlamında sürekli inovasyona uğrayarak bir çok inovatif çözümlemeler ile gündeme geliyor. Bu gelişmeler, birbirleriyle süre gelen rekabetlerinden kaynaklanıyor. Herhangi bir teknoloji şirketi yaptığı tüm çözümlemelere yönelik patent alma yoluna başvuruyor. Bu noktada bir başka teknoloji devinin kendi ürünlerinde bu çözümleri kullanma olasılığı kalmıyor. Hal böyle olunca da teknoloji sektöründe patent savaşları başladı.

Apple, Samsung, Google, Facebook gibi büyük teknoloji ve internet devi isimler bu noktada kıyasıya mücadele ediyorlar. Özellikle işletim sistemi, bilgisayarları ve mobil cihazlarıyla meşhur Apple bu noktada pastadan büyük payı da alıyor.

Tüm cihazlarındaki donanımları neredeyse patentli, hatta bu donanımların çalıştırıldığı çevre birimleri ve teknikleri de patentli. Bu yüzdendir ki bir çok bilgisayar firması veya teknoloji ürünleri geliştiren markalar kendi müşteri portföylerine bu teknolojik geliştirmeleri yansıtamıyorlar.

Bu noktada marka bağımlılığı ve ideolojisi kavramları gündeme gelerek, belirli markaları kullanan kişiler arasında kitleleşme olaylarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Özellikle teknoloji tutkunu kişiler arasında bahsi geçen patent savaşlarına yönelik kavramlar sonrası kutuplaşmalar fazlasıyla görülüyor.

Ayrıca bir çok mobil cihaz ve bilgisayar üreticisi de bu noktadaki patent savaşlarını, marka imajını ve müşteri yönetimini sağlamak olarak ifade ediyor.

About isbilgisi

Check Also

Oyun Tarihinde Bir İlk Gerçekleşti

Daha öncе birçоk kez aktif оyuncu rеkоru kırаrаk kеndi rеkоrlаrını da еgаlе еdеn Steam, bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir