Şifresiz Wi Fi Kullananlar Dikkat!

Binlerce Kişinin Kullandığı Wi Fi Tehlike Saçıyor. İnternet Bağlantısını Şifresiz Kullananlar Dikkatli Olmalı

Şifresiz Wi Fi Kullananlar Dikkat!

Binlerce Kişinin Kullandığı Wi Fi Tehlike Saçıyor. İnternet Bağlantısını Şifresiz Kullananlar Dikkatli Olmalı

03 Nisan 2017 Pazartesi 13:05
Şifresiz Wi Fi Kullananlar Dikkat!

Kadir Has Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Görevlisi Işıl Yenidoğan, şifresiz wi-fi ve akıllı telefonlar sayesinde gittikçe artan sosyal medya kullanımı üzerindeki tehlikeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Yenidoğan, açıklamasına Columbia Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü tarafından yapılan bir araştırma sonucuyla başladı.

Açıklamada; "Bu araştırmanın sonuçlarından bir tanesi sosyal medya kullanıcılarının yüzde 59'unun içeriği okumadan direkt paylaşım yaptığını gösteriyor. Bunun psikolojik olarak arkadaşlarına yaranma gereğinden kaynaklandığını düşünüyoruz ama buradaki vahim gerçek içeriğine bakmadan yapılan paylaşımların dezenformasyona neden olması. Sosyal medya kullanmayın gibi bir mesajımız elbette yok hatta sıkça kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Ancak önemli olan bilinçli kullanım. Çünkü bizi sosyal medyada bekleyen tehlikeler gerçek hayatta bekleyenden çok da uzak değil" dedi.

Wi Fi'nizin Kapılarını Başkalarına Açmayın

Şifresiz wi-fi sağlanan, internet ulaşımının şifresiz etkin olduğu alanlarda kullanıcıları bekleyen ciddi bir tehlike olduğunun söyleyenYenidoğan, "Şifresiz wi-fi candır, hepimiz sever, kullanırız. Ancak herkesin erişebildiği ağlarda paylaşılan özel bilgiler, kredi kartı bilgileri, hesap bilgileri, şifreler bilgisayar korsanları tarafından dinleniyor ve bekleniyor olabilir. Bunlar bir kez ele geçirildiği zaman gerisi çorap söküğü gibi gelebilir. Çünkü sosyal medyanın farklı uygulamalarında aynı şifreyi kullanmak gibi sıkça yapılan bir hata var. Bu nedenle bir şifre ele geçirildiği zaman diğerlerine ulaşmak da kolaylaşabilir ve bu durumda kişinin göreceği maddi ve manevi zarar büyük olur" ifadeleriyle kullanıcılara uyarılarda bulundu.

Şifreler Sır Olmalı 

Şifre konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Yenidoğan;

"Nasıl ki gerçek hayatta tanımadığımız biriyle rahatça diyaloğa girip bütün sırlarımızı paylaşmıyorsak, sosyal medyada da atılan bir mesajla karşımızdaki kişiye içimizi dökmememiz özellikle şifre gibi özelimizde olması gereken şeyleri paylaşmamamız gerekli. Şifre oluşturma konusunda eskiye göre biraz daha bilinçlendiğimizi düşünüyorum. Ama kişi, uzun karakterli, içinde doğum yılı, telefon numarası gibi bilgilerin olmadığı anlamsız şifreler oluştursa bile bunu bir kağıda yazıp bilgisayarının altına koyduğunda veya yakın bir arkadaşıyla paylaştığı anda iki kişinin bildiği sır, sır değildir. O şifre artık şifre olmaktan çıkar." diye konuştu.

Sosyal Medyaya Dikkat!

Sosyal medya kullanırken gençlerin yaptıkları en büyük hatalardan birinin kamuya açık profiller oluşturmaları olduğunun altını çizen Yenidoğan, "Bu profilleri oluşturmak aslında yaşadığınız evin, odanızın kapısını açık bırakmakla eş değer" diyerek şifrenin önemini vurguladı.

Son Güncelleme: 03.04.2017 13:06
Anahtar Kelimeler:
Internet
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol