Koyunlara Mikroçipli Takip Dönemi

24 Mart 2016 Perşembe, 14:29
Koyunlara Mikroçipli Takip Dönemi

Koyunlar el terminalleriyle takip edilebilecek. Koyunlara Mikroçipli Takip Dönemi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yeni bir uygulama üzerinde çalışıyor. Geliştirilen mikroçipler hayvanların kulak küpelerine takılarak, takip altına alınabilecek. Uygulamanın bir nevi insanlardaki çipli kimlikler gibi olduğunu söyleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü Okan YILMAZ, sistemin ilk zamanlarda bir kaç küçük problem çıkarabileceğini ancak sürekli olarak geliştirileceğini dile getirdi.

Hayvanlara takılacak olan bu mikroçipler kulak küpelerinde yer alacak, bu çiplerin içerisinde de hayvanlarla ilgili tüm bilgiler yer alacak ifadelerini kullandı. Bu bilgiler ışığında hayvanların, takibi anlık olarak yapılabilecek. Ayrıca hayvanlara yönelik aşılama, yavrulama gibi dönemler de takip altına alınmış olacak.

Uygulamaya ilk önce pilot il Nevşehir’de başlanacağı bildirilirken, ilk el terminalleri de yapılan törenle dağıtılmış oldu. Sahiplerine ulaşan el terminallerine yönelik kullanım bilgileri ve gerekli diğer detayların anlatıldığı törende; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü Sayın Okan Yılmaz, şunları kaydetti:

Mikroçipler insanlardaki mikroçipli kimlikler gibi algılanabilir. Hayvanların kulaklarına takılan bu çipler ile sürekli olarak onları takip altına almış olacağız. Ayrıca kurum ve saha arasındaki bağlantıyı da kurmuş olacağız ifadelerini kullandı. İlk terminaller yapılan törenle Tarım Müdürlüğü personellerine dağıtılmış oldu.

 Koyunlara mikroçipli takip dönemi aktif edildi.Sistemde ve uygulamada ara sıra aksaklıklar yaşanabilir, şuan tamamen deneme aşamasında ancak bütün problemler giderildikten sonra, tüm illerimizde kullanıma açılacaktır şeklinde de ifadelerde bulunuldu.

Özge ÖZYEĞİN | isbilgisi.comYorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.