Fiden Yüksekdağ'a bir şokta Yargıtay'dan

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı açıklama ile HDP'li Figen Yüksekdağ'ın parti üyeliğini düşürüldüğünü belirtti.

Fiden Yüksekdağ'a bir şokta Yargıtay'dan

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı açıklama ile HDP'li Figen Yüksekdağ'ın parti üyeliğini düşürüldüğünü belirtti.

09 Mart 2017 Perşembe 15:43
Fiden Yüksekdağ'a bir şokta Yargıtay'dan

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Sicil Bürosu tarafından , Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısıvekili imzasıyla HDP'ye konu ile ilgili tebligat yapıldı.

Tebligatın içeriğine göre, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın parti üyeliği ve görev kaydına ilişkin bilgilerin Yargıtay’ın sicil kayıtlarından düşürüldüğü bildirildi. HDP ise bu tebligattan sonra yazılı bir açıklama yaptı konunun her anlamda takipçisi olacaklarını belirttiler.

İşte HDP Cephesinden verilen tepki açıklaması:

"Seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakları Anayasa'nın 67. Maddesi’nde düzenlenen en temel siyasi haklardandır. Bu hakların çerçevesi, başta Siyasi Partiler Kanunu (SPK) olmak üzere çeşitli kanunlarla düzenlenmiştir. Siyasi partilere üyelikte kural, bu kanunun 11. Maddesi uyarınca, "Onsekiz yaşını dolduran, medeni ve siyasi hakları kullanma ehliyetine sahip bulunan her Türk vatandaşı bir siyasi partiye üye olabilir" şeklindedir.

Siyasi partilerin amaç ve faaliyetleriyle ilgili yasaklar da, SPK'nin 78 ve devam maddelerinde belirtilmiştir. Siyasi parti üyeliğinden çıkarılma usulü bu kanunda yoktur. Yani üyelik için gereken şartların kaybedilmesi halinde hangi usulün işletileceği kanunda belirtilmemektedir. Üyelikten çekilme üyenin kendi iradesiyle olurken, üyelikten çıkarılma veya üyeliğin kendiliğinden düşmesiyle ilgili bir düzenleme yoktur. Bu alan siyasi partilerin tüzüklerine ve yönetmeliklerine bırakılmıştır.

Bu konuda hukuki işlemleri başlatacağımızı, hem iç hem de uluslararası hukuk alanında gerekli başvuruları yapacağımızı; hukuk dışı bu kararı alan ve uygulayanları en ağır biçimde kınadığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz" denildi. 

Son Güncelleme: 09.03.2017 15:53
Anahtar Kelimeler:
YargıtayHDP
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol