YGS Öncesi Nasıl Beslenmeliyiz Sorusuna Cevap

Prof. Dr. Canan Karatay, sağlıklı beslenme ile ilgili önemli bilgiler verirken, YGS öncesi nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda da açıklamalar yaptı.

YGS Öncesi Nasıl Beslenmeliyiz Sorusuna Cevap

Prof. Dr. Canan Karatay, sağlıklı beslenme ile ilgili önemli bilgiler verirken, YGS öncesi nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda da açıklamalar yaptı.

11 Mart 2017 Cumartesi 01:46
YGS Öncesi Nasıl Beslenmeliyiz Sorusuna Cevap

Bir söyleşiye katılan Prof. Dr. Canan Karatay, sağlıklı beslenme konusunda çok önemli bilgiler verdi. Karatay, yaklaşan YGS ile ilgili de sınavlar öncesi nasıl beslenilmesi sorusu hakkında açıklama yaptı.

İşte Sınava Hazırlanan Öğrenciler Nasıl Beslenmeli Sorusuna Cevap:

Prof. Dr. Canan Karatay, bu konu ile ilgili olarak "Gençler, okuldan geliyor, akşam imtihana hazırlanıyor. Dirençli olmaları için beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Bu durumda 4-5 yumurtayla anneler gençlere omlet yapsın. 2-3 saat uyuyup uyandıktan sonra kendilerini zinde hissedecekler. Şekersiz Türk kahvesi içsinler. Türk kahvesi en sağlıklı kahvedir ancak şekersiz olacak. Fındık, fıstık yiyebilirler." dedi.

Karatay'dan Ekmek ve Şeker Açıklaması:

Prof. Dr. Canan Karatay, ekmek ve şeker ile ilgili bu ürünlerin ne kadar zararlı olduğu konusunda: "Unlarda yüzde 10 katkı maddesi var. Bunların içinde bromür var. Bromür ağır metaldir ve kanser yapar. Birçok hastalığa sebep olarak, özellikle hormonal sistemi alt üst eder. Ülkemizde ekmek geleneksel ekmek değildir. Son 50 yılda piyasaya sürülen ekmek kimyasal dolu. Tek başına buğday, o kadar çok glüten ihtiva ediyor ki şekeri yükselterek, insülin salgılanmasını artırır. İnsülin yüksekliği de kanser sebebidir" dedi.

Buğday Ekmeği Çok Tehlikeli:

Canan Hoca, buğday ekmeğinin zararları ile ilgili olarak: "Tüm hastalıkların temelinde sağlıklı beslenme yatıyor. Kalbimizi artık ağzımıza koyacağız. Kişilik bozukluğu, felç, inme, parkinson, bütün beyin hastalıkları, depresyon, bütün kanserler, çocuklarda görülen otizm, kısırlık, hepsinin altında yanlış beslenme var. Bunların altında aşırısı çok tehlikeli olan insülin yatıyor. Bir kişinin bel çevresi genişliyorsa, göbekte yangın var demektir. Kilo alınmasının sebebi, trigliseridlerdir. Aşırı kan şekerinin depolanmasıdır. Ekmek yemiyorum, bir dilim tam buğday yiyorum diyenler büyük bir yanılgı içinde. Tam buğday insülini en fazla yükselten faktör. İki dilim buğday ekmeği şekerden daha tehlikelidir. Ekmek vücutta inflamasyon başlatır. Kanser yapar. Sağlıklı yağlar inflmasyonu önler. Doğal işlem görmemiş soğuk sıkım zeytinyağı ve tereyağı kullanın. Doğal yağ yediğimiz sürece inflamasyon düzelir" açıklamasını yaptı.

Sınava hazırlanan öğrenciler, omlet, şekersiz türk kahvesi, fındık, fıstık tüketebilirler.

İş Bilgisi

Son Güncelleme: 26.04.2017 10:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol