SMA Hastalarına Sağlık Bakanlığı'ndan Müjde

Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu'na bir yazı göndererek SMA hastalarının ilaçlarının devlet tarafından karşılanacağını açıkladı.

SMA Hastalarına Sağlık Bakanlığı'ndan Müjde

Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu'na bir yazı göndererek SMA hastalarının ilaçlarının devlet tarafından karşılanacağını açıkladı.

24 Mayıs 2017 Çarşamba 01:53
SMA Hastalarına Sağlık Bakanlığı'ndan Müjde

Sağlık Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Kurumu'na bir yazı gönderdi. Gönderilen yazıya göre, 23 Mayıs tarihinden itibaren SMA hastalarının ilaç masraflarının devlet tarafından karşılanacağını duyurdu. Sağlık Bakanlığı'nın, SGK'ya göndermiş olduğu yazının tamamı şöyle, 

SMA İLAÇ MASRAFLARI DEVLET TARAFINDAN KARŞILANACAK

"08/05/2017 tarihli 23642684-010.99- E.903 sayılı yazımız ile, bilimsel kanıtlar çerçevesinde, oluşturulan kullanım kriterlerine uyan SMA Tip 1 vakalarında, Nusinersen etkin maddeli Spinraza isimli ilacın kullanımının uygun olacağının değerlendirildiğini belirten görüşümüz kurumunuza iletilmişti.

22/05/2017 tarihi itibarı ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanlığına Spinraza isimli ilaç için, 253 hasta adına yurt dışı ilaç kullanım başvurusu ulaşmıştır (253 hastanın 132'si SMA Tip 1 tanılıdır). Bu başvurular; ilgili yazıda belirtilen 05/04/2017 tarihli toplantıda belirlenen yurt dışı ilaç kullanım kriterleri doğrultusunda TİTCK bünyesindeki bilimsel komisyon tarafından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda, ülkemizde ruhsatı ve ruhsat başvurusu bulunmayan ilgili ilacın 31 hastada (Erken erişim programı kapsamına alınan 10 hasta dışında) yükleme dozu olan ilk 4 dozunun kullanımına onay verilmiştir. Onay yazıları başvuruyu yapan hekimlere ve ilacın temininin sağlanması amacıyla Türk Eczacıları Birliği'ne (TEB) iletilmiştir.
132 SMA Tip 1 tanılı hastamız, İnsani Amaçlı İlaca Erken Erişim Programı kriterlerine göre değerlendirildiğinde ise, bu hastaların 114'ünün bu kriterleri karşıladığı görülmüştür (31 yurt dışı ilaç kullanım onayı alan hastamız dahil).

İlgili yazı kapsamındaki kriterlere uyan hastalarımız ile birlikte İnsani Amaçlı İlaca Erken Erişim Programı kriterlerine uygun SMA Tip 1 tanılı hastalarımız için de ilgili ilacın geri ödeme kapsamına alınması çalışmalarının yapılmasının uygun olacağı kanaatine varılmıştır."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol