Parkinson Hastalığının Tedavisinde Gelişmeler Var

Beynin hasarlı bölgelerine konulacak olan yeni hücreler ile Parkinson hastalığının tamamen önüne geçilmesi hedefleniyor.

Parkinson Hastalığının Tedavisinde Gelişmeler Var

Beynin hasarlı bölgelerine konulacak olan yeni hücreler ile Parkinson hastalığının tamamen önüne geçilmesi hedefleniyor.

11 Nisan 2017 Salı 23:55
Parkinson Hastalığının Tedavisinde Gelişmeler Var

Parkinson hastalığına çözüm arayışlarında çok önemli aşamalar kaydediliyor. Beynin hasarlı bölgelerine konulacak olan yeni hücreler ile Parkinson hastalığının tamamen önüne geçilmesi hedefleniyor. Nature Biotechnology bilim dergisinde yayınlanan araştırma, Parkinson hastalığına umut ışığı oldu. 

Uzmanlar, insan beynindeki hücrelerin Parkinson hastalığı yüzünden yok olan hücrelerin rolünü üstlenebileceklerini belirttiler.

Bu araştırma şimdilik fareler üzerinde deneniliyor. Olumlu sonuçların alındığı araştırmalar, yakın zamanda netice verecek gibi görülüyor. Çok sayıda benzer test yapıldıktan sonra, bu tedavi yöntemi insanlar üzerinde denenilebilecek. Uzmanlar bu araştırmanın Parkinson hastalığına umut ışığı olduğunu belirtiyorlar.

Parkinson Hastalığı Nedir?

Dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır.
Dört ana belirtisi vardır;
1. Tremor (titreme); elde, kolda, bacaklarda veya çenede olabilir.
2. Gövde, kol ve bacaklarda sertlik.
3. Hareketlerde yavaşlama.
4. Denge sağlama ve koordine hareketlerde zorluk.
 
Bu bulguların yanında kişide yürüme, konuşma zorlukları, basit işleri yapamama da olabilir.
Parkinson hastalığı genellikle 50 yaşından sonra başlar. Bulgular önce hafiftir. Zamanla giderek şiddetlenir. Bazı hastalarda şiddetlenme çok hızlı olur. İlerleme ile birlikte hasta günlük işlerini yapmada zorlanmaya başlar. Parkinson hastalarında sık olarak depresyon, yutma-çiğneme zorlukları, kısık sesle konuşma, kabızlık, idrar problemleri, ciltte aşırı yağlanma ve uyku bozuklukları görülür. Hastalığın teşhisi öykü ve nörolojik muayene bulguları ile konur. Doktorunuz başka hastalıkları ayırt etmek için bazen laboratuar testleri ve beyin görüntülemesi isteyebilir. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol