FIAT CHRYSLER 1,4 MİLYON ARACI GERİ ÇAĞARIYOR

Dev markalardan birisi olan Fiat Chrysler son dönemde yaşanan “ hackleme “ olayları nedeni ile yaklaşık olarak 1,4 milyon civarında otomobilini geri çağırıyor.

FIAT CHRYSLER 1,4 MİLYON ARACI GERİ ÇAĞIRIYOR

Dev markalardan birisi olan Fiat Chrysler son dönemde yaşanan “ hackleme “ olayları nedeni ile yaklaşık olarak 1,4 milyon civarında otomobilini geri çağırıyor.

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen bir olayda, arabanın radyosu üzerinden sisteme sızan hackerlar, arabanın kontrolünü ele geçirmiş ve araç sahibine kaza yaptırmışlardır. Arabaların yazılımındaki bir açık nedeni ile bunun gerçekleştiğini açıklayan otomobil firması ise birçok güvenlik önlemi almıştı.

FİRMALAR TEK TEK ÖNLEM ALIYORLAR

Dünya üzerinde birçok firma ise bu durum karşısında ders çıkartmış ve önlem almaya başlamıştır. Bu olayın yaşanması nedeni ile açık olabileceğini düşünen Fiat Chrysler firması da 1,4 milyon adet aracını geri çağırdı. Bu araçlarına yeni yazılım yüklemesi yapacak olan firma olası bir saldırıdan şüpheleniyor.

YERLİ OTOMOBİL AÇIKLAMASI GELDİ

Bilim ve Sanayi Bakanı Fikri Işık yaptığı açıklamasında yerli otomobilin hiç bir aksama olmadan yetişeceği haberini verdi.

YERLİ OTOMOBİL AÇIKLAMASI GELDİ

Bilim ve Sanayi Bakanı Fikri Işık yaptığı açıklamasında yerli otomobilin hiç bir aksama olmadan yetişeceği haberini verdi. Bakan Işık, yerli otomobil çalışmaların devam ettiğini ve geçtiğimiz Mayıs ayında yerli otomobilin birinci fazını bitirdiklerini açıklamıştı.

TÜBİTAK İLE BERABER ÇALIŞIYORLAR

TÜBİTAK’ında içerisinde olduğunu açıklayan Fikri Işık, bu gelişmelerin daha da iyi seviyelere geleceğinin haberini verdi. Gelişmelerin olumlu gittiğini ve 40 filo ile piyasaya çıkacaklarını belirtti. 2016 yılında 40 filo ile yola çıkacaklarını belirten Fikri Işık birçok farklı seçenek ile yola çıkacaklarını belirtiyor.

HER TÜRLÜ KOŞULLARA UYGUN

Açıklamasına devam eden Fikri Işık üretecekleri arabanın sadece normal yollarda değil tüm arazi ve kötü yol şartlarına da uygun olacağını belirtti. Yerli otomobile Türk halkının çok sıcak baktığını belirten bakan satışlarında çok olabileceğini belirtiyor.

YERLİ OTOMOBİL İÇİN START VERİLDİ

Uzun zamandır Türkiye’nin yerli otomobil yapabilmesi için konuşan yetkililer bunun mümkün olabileceğini ve Türkiye’nin de bir yerli otomobil üretebileceğinin altını çiziyorlardı.

YERLİ OTOMOBİL İÇİN START VERİLDİ

Uzun zamandır Türkiye’nin yerli otomobil yapabilmesi için konuşan yetkililer bunun mümkün olabileceğini ve Türkiye’nin de bir yerli otomobil üretebileceğinin altını çiziyorlardı. Bu konu üzerinde uzun zamandır konuşan ve tartışan Türkiye nihayetinde yerli otomobil ile tanışabilecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IşıkGeçtiğimiz günlerde yerli otomobil için bir imza attık. Hayırlara vesile olsun, inşallah yakında yerli otomobilimiz olacak. “ diyerek açıklama yaptı. Bu açıklamanın ardından ise gözler şimdi bu atılan imzanın perde arkasına çevrildi.

2020’DEN ÖNCE YOLLARDA OLACAK

2020 yılından önce yollarda olacağını söyleyen Fikri Işık, Türkiye’nin iyi bir yere gittiğini ve Ak Parti sayesinde daha güzel günler göreceğinin de altını çizdi. Özellikle Türkiye’nin büyümesi ve istikrarının artması için 7 Haziran tarihinde Ak Parti’ye oy verilmesini istedi.

PLAKAYA 320 BİN LİRA ÖDEDİ

Son dönemlerin en çok ilgi odağı olan plakalar yüksek fiyatlardan satılmaya devam ediyor.

PLAKAYA 320 BİN LİRA ÖDEDİ

Son dönemlerin en çok ilgi odağı olan plakalar yüksek fiyatlardan satılmaya devam ediyor. En son olarak Kahramanmaraşlı bir genç 320 bin lira vererek 06 RTE 06 plaka jipi satın aldı.

Kahramanmaraş’ta yaşayan Mehmet Bilgiş, 70 bin liraya aldığı arabasına 320 bin lira değerinde bir plaka aldığını açıkladı. Konu ile ilgili AA muhabirine açıklama yapan Bilgiş, Malatya’ya gittiği sırada aracı gördüğünü ve çok beğendiğini söyledi. Sahibi ile satın almak için konuşan Bilgiş, bu plaka için tam 320 bin lira para ödediğini söyledi.

PAZARLIK DAHİ ETMEDİM

Tam bir Cumhurbaşkanı hayranı olan Mehmet Bilgiş, plakayı gördüğü gün çok beğendiğini ve almak için elinden geleni yaptığını söyledi. Aracının plakasının çok ilgi gördüğünü ve gördüğü ilgi neticesinde de birçok kişinin fotoğraf çektirmek istediğini söyledi. Arabasının çok ilgi gördüğünü ve birçok kişi tarafından meraklı gözlerle bakıldığını söyledi.

KAZAYI YAPAN ARAÇ 112 KENDİ ARAYACAK

AB’de alınan kararlara göre 2018 Nisan ayından itibaren araçlara özel bir cihaz takılacak.

KAZAYI YAPAN ARAÇ 112 KENDİ ARAYACAK

AB’de alınan kararlara göre 2018 Nisan ayından itibaren araçlara özel bir cihaz takılacak. Takılacak olan cihaz sayesinde araç kaza yaptığı anda otomatik olarak acil durum kodu gönderecek ve ambulansı çağıracak.

eCall” sistemi denilen bu sistem, Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edildi ve artık bu cihazlar araçlara yerleştirilecek. Yılda 2 bin 500 kişinin can kaybının önlenebileceğini açıklayan AP, bu rakamın çok yüksek olduğunu ve yılda 2 bin 500 kişinin ambulansa haber veremediği için öldüğünü açıklıyor.

MALİYETİ DÜŞÜK OLACAK

Maliyetinin çok olmayacağını açıklayan AP yılda 25 bin trafik kaza olduğunu ve bunların tamamını aza indirebilmek için bu sistemin getirileceğini açıkladı. Maliyeti toplamda 100 avronun altına olacağından da herkes bu cihazı aracına taktırabilecek.

ACİL DURUM DÜĞMESİ

Aynı zamanda araç içerisine birde acil durum düğmesi olacak olup, bu acil durum düğmesi sayesinde acil durumda olan ya da hastalanan kişiler gönderdikleri bir sinyal sayesinde kolayca gerekli mercilere ulaşabilecekler.

TRAFİK CEZALARINA 4 TAKSİT

Maddi durumu müsait olmayan kişiler artık isterlerse trafik cezalarını 4 taksit ile ödeyebilecekler.

TRAFİK CEZALARINA 4 TAKSİT

Maddi durumu müsait olmayan kişiler artık isterlerse trafik cezalarını 4 taksit ile ödeyebilecekler.

Yapılan yeni düzenleme ile ekonomik yönden sıkıntıda olan sürücüler yedikleri cezaları biri peşin 4 taksit ile kolayca ödeyebilecekler. Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile sürücülere bu hakkın verilmesi en çok ekonomik durumu iyi olmayan sürücüleri sevindirecek diyebiliriz.

30 GÜN İÇERİSİNDE VERGİ DAİRESİNE BAŞVURU

Bu imkandan faydalanmak isteyen sürücüler, ceza yedikten sonra 30 gün içerisinde vergi dairesine başvurmaları gerekmektedir. Normalde erken başvuruda bulunanlara zaten indirim uygulayan devlet bundan sonra 30 gün içerisinde gelip taksit ile ödemek isteyenlere de kolaylık sağlayacak. Bu durumun en çok ekonomik düzeyi düşük olan kişilerde faydası olacağı gibi trafik cezası yiyenlerde cezalarını geciktirmeden ödeyecekler. Cezaları ödemeye teşvik eden bu sistem sayesinde borçlu kimse kalmayacak.